Máme záujem na prerušení reštrukturalizácie Váhostavu-SK

Vláda má podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) záujem na prerušení procesu reštrukturalizácie Váhostavu-SK. Ten sa má ukončiť 30. apríla, kedy sa uskutoční schôdza veriteľov.

„Chceme do zákona dostať nové pravidlá výberu správkyne. Nie sme stotožnení s tým, že správcu vyberá firma, ktorá ide do reštrukturalizácie. Pokúsime sa urobiť všetko pre to, aby sme zákonným spôsobom zmenili pravidlá ustanovovania správcu, tu musí mať podstatne väčší vplyv skupina poškodených,“ vysvetlil Fico po dnešnom pracovnom rokovaní na Úrade vlády so živnostníkmi a stavebnými podnikateľmi.

Rovnako avizoval, že vláda chce urobiť všetko pre posilnenie nezabezpečených veriteľov vo veriteľských výboroch.

„Aby to neboli banky, ktoré majú 4-5-krát zabezpečené svoje pohľadávky, ale aby to boli stavbári, živnostníci, akciové spoločnosti,“ dodal premiér s tým, že na týchto krokoch sa začne „tvrdo pracovať“ od dnešného večera až do utorka (21.4.), kedy bude pokračovať rokovanie parlamentu o tejto legislatíve.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) avizoval, že sa bude hľadať také legislatívne riešenie, ktoré pomôže oddialiť dátum ukončenia reštrukturalizácie Váhostavu-SK.
Ponúkli tiež predstaviteľom veriteľov, aby si vybrali významnú audítorskú spoločnosť, ktorá preverí stav Váhostavu-SK a iných firiem, aby mali objektívnu informáciu o tom, v akej je kondícii. Na základe toho sa potom môžu rozhodnúť, či dajú Váhostav-SK do konkurzu, alebo sa bude pokračovať v jeho reštrukturalizácii.

„Vláda je pripravená náklady na takýto audit zaplatiť,“ avizoval Fico.

Zopakoval, že sa musí definitívne skončiť politika lacných diaľnic a lacných verejných zákaziek.

„Nie je možné, aby išla firma do súťaže a ponúkla za stavbu 40 alebo 50 percent reálnych obstarávacích nákladov takejto stavby. Tu je základ celého problému, od tohto sa odvíja aj nešťastie malých firiem, ktoré nedostanú zaplatené za vykonanú prácu,“ domnieva sa.

Predseda Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik podotkol, že dlhoročná trpezlivosť stavbárov vypršala práve aktuálnymi udalosťami okolo Váhostavu-SK. Týmto sa to podľa neho ukázal v plnej nahote stav v slovenskom stavebníctve, preto privítal avizované zmeny zákonov. Potvrdil, že ceny v minulosti za verejné zákazky boli cenovo poddimenzované.

„Bolo by potrebné vyšetriť úplne do dôsledku, ako k tomu došlo, pretože cena sa nevymyslela, bola stanovená, urobili sa nejaké kalkulácie a potom to niekto znížil na nejakú inú. Tak nech sú tí konkrétni ľudia braní na zodpovednosť, aj trestnoprávnu za to, ako tie ceny urobili,“ podčiarkol.

   ■tasr■

Pozri tiež

Premiér naznačil, že za prezidentovým prejavom môže byť George Soros 

Na Slovensku sa deje pokus o destabilizáciu krajiny. V pondelok to novinárom povedal premiér Robert …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *