MDD – prehľad podujatí od 27.mája

Medzinárodný deň detí (World Childrens Day) sa tradične koná každého 1. júna no nie vo všetkých krajinách. Od roku 1925 kedy vznikla táto myšlienka v Švajčiarsku v meste Ženeva, kde 54 krajín schválilo tento nápad. Ale prvý podnet k založeniu tohto dňa, ktorý by oslavoval deti vznikol v Turecku v roku 1920. U nás na Slovensku sa oslavuje od roku 1952 a aj v niektorých štátoch minulého sovietskeho bloku.

Koná sa v rôznych krajinách sveta, no nikto nevie presne, prečo sa vybral dátum 1.júna (či už masové zabíjanie žien a detí, detská práca, zneužívanie, chudoba, negramotnosť). Tieto veci už vo väčšine krajín vyprchali. Deti sú dôležitou súčasťou k budovaniu nového štátu. Jún sa teda uchytil iba prevažne v post Komunistických krajinách. Vďaka tomu vznikla aj mylná domnienka, že MDD bol komunistický nápad. Avšak tento deň sa napr. v USA oslavoval od roku 1925 a to v San Franciscu, kde sa oslavuje v druhú nedeľu v júni – tento rok sa napríklad oslavuje 11. júna 2023. V niektorých krajinách sa tento deň oslavuje aj 20. novembra ako napríklad vo Francúzsku, Fínsku, Dánsku a mnoho ďalších, pretože bolo mnohým odporučené, aby sa oslavovalo v jednom dni a zároveň  v tomto dni v roku 1959 Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo o právach detí. Niektoré štáty napriek tomu si ponechali 1. jún a iné štáty podľa odporúčania to presunuli na 20. november. Medzinárodný deň detí sa oslavuje aj v niektorých krajinách až v decembri presnejšie 25. decembra, kde patria napríklad ako sú krajiny Chad, Congo a ďalšie.

Skúste staré stereotypy ako napríklad drahé darčeky, vymeniť za niečo nové. Určite vaše dieťa poteší nejaká malá drobnosť no primárne sa skúste sústrediť na spoločné zážitky. Zoberte ich niekam na výlet alebo si zahrajte s nimi nejakú spoločenskú hru.

Deň detí je predovšetkým o zábave pre deti a nie pre dospelých, ktorí sa tohto kultúrneho podujatia zúčastňujú v prekvapivom počte. Niekedy je to ale naopak –  deti sa na celú akciu tvrdo pripravujú, nacvičujú program, ale v skutočnosti robia program pre dospelých a nie pre seba.

Prehľad podujatí MDD v Banskej Bystrici a okolí:

 

RED.

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *