Mozog po dlhšom voľne ľahšie zabúda, naštartujú ho slivky či krížovky

Mozog naštartujú po dlhšom voľne sušené slivky, lúštenie krížoviek, kreslenie, beh i bicyklovanie.

„Je prirodzené, že človek sa vracia ťažšie k bežnému pracovnému ‚módu‘. Nevie sa sústrediť na prácu, ľahšie zabúda, uteká myšlienkami od úloh a všetko mu trvá dlhšie než obvykle,“ hovorí lekár Tomáš Kampe.

Pamäť je potrebné cvičiť ako sval. Kreslením sa rozvíja tak, že dochádza k lepšiemu prepojeniu ľavej a pravej hemisféry a pomáha tvoriť takzvané myšlienkové mapy.

„Tie sú vynikajúcim prostriedkom na dobré a dlhodobé zapamätanie si informácií i súvislostí. Využívajú sa tak napríklad na učenie, premýšľanie, alebo napríklad zaujímavé riešenie problémov,“ podotkol lekár.

Sušené slivky pomôžu efektívne myslieť, a to vďaka látke bór. Ľudia s jej nedostatkom trpia zníženou pozornosťou, alebo majú zhoršené myslenie. „Veľké množstvo tejto látky obsahujú aj sušené hrozienka, mandle, arašidy či brokolica,“ konštatoval Kampe.

Mozog potrebuje aj cukry či vitamíny B a E, železo a selén. Kombinácia týchto látok prispieva napríklad k optimálnej funkcii nervového systému, znižuje mieru únavy a podporuje optimálne kognitívne funkcie. Pohybová aktivita podľa lekára prekrvuje mozog a produkuje nové nervové bunky.

„Pri behu, jazde na bicykli, lezení po skale alebo napríklad bedmintone musia tisícky nervových buniek spolupracovať, čím mozog pracuje na plné obrátky,“ dodal.

Zdroj: tasr

Pozri tiež

Chcete si po sviatkoch naštartovať mozog?Skúste beh, krížovky a slivky

Človek sa po dlhšom voľne môže ťažšie vracať do pracovného módu. Mozog v takomto prípade …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *