Na počesť 70. výročia ukončenia II.svetovej vojny

Pri príležitosti 70. Výročia ukončenia II.svetovej  vojny a 60.výročia založenia Múzea SNP sa 7.mája v areáli Pamätníka SNP znova objavili vozne pancierového vlaku Štefánik. Od rána návštevníci mohli za slnečného počasia prichádzať na netradičnú výstavu o Múzeu SNP, ktorá bola prezentovaná na drevených stojanoch s plagátmi dvanástich známych osobností, ktoré prepožičali svoje tváre pri tejto príležitosti.

V dopoludňajších hodinách sa prišli pozrieť i tí najmenší, prišli aj študenti a nechýbali starší ľudia, ktorí si prišli zaspomínať na ukončenie vojny, ktorá stála mnoho životov a ďalšie milióny životov zmenila. Fotografie známych športovcov, umelcov a ďalších osobností boli kombinované s osobnosťami histórie veľmi zaujímavou formou a na ďalších plagátoch bola priblížená história Múzea SNP, ktoré bolo pôvodne na námestí SNP v Banskej Bystrici, kde sa v piatok 7.mája podujatie začalo. Z námestia sa všetci presunuli k pamätníku SNP a so svojimi príhovormi sa predstavil predseda parlamentu Peter Pellegrini, primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko,  Generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev a piati z dvanástich osobností, ktorí sa prišli predstaviť osobne. Vladimír Moravčík, Richard Gonda, Matej Tóth, Jana Šikulová a Peter Kulhány povedali niečo o sebe a svojej práci a vyjadrili vďaku, že sa takejto akcie mohli zúčastniť.

Predseda parlamentu a primátor Banskej Bystrice spolu s oboma viceprimátormi sa boli osobne pozrieť na vozne pancierového vlaku Štefánik ako aj do vozňov, v ktorých sa cez vojnu prevážali do táborov židia. V týchto vozňoch bola tiež prezentovaná časť výstavy. Primátor sa ochotne porozprával s jedným z návštevníkov, ktorý ho oslovil práve v jednom z vozňov.

Zaujímavosťou bolo úsmevné pozastavenie sa pri ceste o ktorej sa písalo v nemenovanom médiu, že je upravená len po miesto, kde býva terajší primátor Banskej Bystrice. Hostia sa presunuli popri vystavenom vlaku a bojovej technike ku stánku s osobnosťami, kde práve bol Richard Gonda a Vladimír Moravčík. Peter Pellegrinni poprial mladým športovcom veľa úspechov a ochutnal spolu s ostatnými kuchyňu šéfkuchára Petra Kulhányho pri vedľajšom stánku.

Vstup do múzea bol zadarmo po celý deň a ukončenie II.svetovej vojny si budeme pripomínať ešte veľmi dlho. Ako povedal predseda parlamentu :

,,Želajme si, aby sme si tieto udalosti museli len pripomínať a nikdy ich nemuseli zažiť ososbne.,,

Deň sa ukončil vystúpením Martina Haricha, ktorý odohral svoj koncert v záhrade Chavivy Reik.       -mp-

Pozri tiež

Ján Nosko: Ako jedno z prvých miest bojujeme proti kvízomatom

Banskobystrická samospráva sa dlhodobo venuje regulácii hazardu na území nášho mesta, napríklad upravením otváracích hodín …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *