Na ŠTS sa začal proces so 16 piťovcami, dvaja z nich vinu priznali

Po procese s členmi zločineckého gangu sýkorovci, ktorý stále pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici, sa dnes na tomto súde začal ďalší megaproces s členmi a podporovateľmi zločineckej skupiny piťovci.
Pred senát ŠTS sa postavilo 16 obžalovaných, z toho šiestich priviezli kukláči z väzby a troch z väzenia. Ostatní sú na slobode. Obžaloba ich viní z 18 rôznych trestných skutkov, najmä zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z obzvlášť závažných zločinov vydierania, pri ktorých došlo aj k ublíženiu na zdraví a tiež lúpeži. Pri niektorých sa vydávali za falošných policajtov.
Piťovci páchali tieto skutky od roku 2006, najviac z nich však bolo v rokoch 2009 až 2012. Operovali predovšetkým na území západnej časti Slovenska. Násilným spôsobom a pod hrozbou vyhrážok vymáhali zaplatenie faktúr a výpalného, vrátane útokov na osobné motorové vozidlá i rodinný dom.
Špeciálny prokurátor hneď na začiatku vyhlásil, že nemá záujem s nimi uzavrieť dohodu o vine a treste. Dvaja z obžalovaných, Matúš Š. a Pavol V., následne pred senátom ŠTS v plnom rozsahu priznali svoju vinu. Tretí Marcel D. len sčasti.
Na lavici obžalovaných sedia dvaja najvyššie postavení členovia gangu piťovci Miroslav A. a Ľuboš F., ale aj bývalý šéf piešťanskej kriminálky a istý čas aj pracovník Úradu boja proti organizovanej kriminalite v Bratislave Milan K. Ten má na krku zneužitie právomocí verejného činiteľa, vynášanie informácií z policajného prostredia, krytie trestnej činnosti, marenie spravodlivosti i prijímanie úplatkov. Vinu odmieta.
Medzi mužmi, ktorý mal byť činný pre skupinu piťovcov, patrí podľa obžaloby aj partner známej moderátorky Marianny Ďurianovej Roman D. Toho špeciálna prokuratúra viní zo zločinov vydierania a lúpeže. Rovnako svoju vinu popiera a obžalobu považuje za nezákonnú. Jeho obhajca tvrdí, že boli porušené jeho práva na obhajobu.
Senát sa dnes snažil vypočuť prvého obžalovaného Miroslava A., ten však odmietol vypovedať s tým, že bude až „po výpovediach spolupracujúcich svedkov“. Vyhlásil, že sa cíti byť nevinný. Jeho obhajkyňa dodala, že obžaloba je „nedôvodná a má procesné a formálne vady“. Ostatní obžalovaní takisto vyhlásili, že sú nevinní.
Podľa prokurátora sa v prípade obžalovaných, ktorí priznali svoju vinu, už nebude vykonávať dokazovanie. Ak sa budú svojou výpoveďou podieľať na usvedčení páchateľov, môže im byť v súlade so zákonom znížený trest. Niektorým zo 16 mužov pred súdom hrozia 20- až 25-ročné tresty. Proces pokračuje v utorok (23.6.).

■tasr■

Pozri tiež

Mafia sa vracia – pre pochybenie sudkyne NS SR prepustili na slobodu mafiána zo Záhoria

Na Slovensku je to tak. Nie je to po prvýkrát, čo sa na slobodu dostávajú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *