Národný výstup na Pustý hrad 2022

V sobotu 3.  septembra sa uskutoční 30. ročník turistického a vlastivedného podujatia Národný výstup na Pustý hrad.

Program na Pustom hrade odštartuje o 10.00 tradičným pozdravom účastníkov Cyklojazdy histórie. Návštevníkov poteší vystúpenie šermiarsko-divadelnej skupiny Via Historica s novým predstavením “Od Viedne k Štúrovcom”, obľúbení sokoliari sv. Bavona, a  o hudobný zážitok sa postará slovenská folková/country legenda Bukasový masív. Kultúrny program doplnia sprievodné aktivity – výstava fotografií „Pustý hrad vykopaný spod sutín – archeologický výskum a pamiatková obnova 1992 – 2022“, výstava najkrajších archeologických nálezov z roku 2022,  prehliadka hradu s odborným výkladom, historická lukostreľba a razba mincí, hry a remeselné dielne pre deti a knižný stan Matice slovenskej.

Po dýke a mušli je symbolom 30. ročníka vstupná brána Horného hradu

Pri posledných dvoch ročníkoch dominovali vizuálom podujatia predmety objavené pri archeologickom výskume – v roku 2020 to bola rukoväť dýky zo slonoviny s plasticky stvárneným motívom pasovania do rytierskeho stavu, v roku 2021 zas mušľa spojená s púťou do severošpanielskeho mesta Santiago de Compostela. V aktuálnom ročníku je vizuálnym symbolom podujatia hlavná vstupná brána Horného hradu.

Pôvodná brána z prelomu 12. a 13. storočia

31. sezóna archeologického výskumu na Pustom hrade je zameraná na rekonštrukciu hlavnej vstupnej brány Horného hradu. Vzorky z pôvodných stredovekých dubových trámov, ktoré sa nachádzajú z vnútornej strany brány medzi jej 3. a 4. podlažím, vďaka dendrochronologickému datovaniu ukazujú, že drevá použité na stavbe boli zoťaté presne v polovici 13. storočia. Viaže sa k tomu aj písomný prameň z roku 1255, keď kráľ Belo IV. daroval majetky v neďalekej obci Dubové kamenárskemu majstrovi Bertoldovi za „vykonávanie prác na kráľovských hradoch“. V prípade hlavnej vstupnej brány išlo o jej dostavbu, keď k pôvodnej bráne dostavali hranolovú vežu, z ktorej pochádzajú drevá.

Pôvodná brána a opevnenie Horného hradu s rozlohou 3,5 hektára sa aj vďaka archeologickým nálezom datuje už na prelom 12. a 13. storočia, keď tu bolo vybudované sídlo župana Zvolena.

Kyvadlová doprava spred mestského úradu: V prípade záujmu o zabezpečenie dopravy pre imobilných záujemcov kontaktujte informačné centrum: 045 542 92 68.

Mesto ZV

 

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *