Nechajte sa zlákať pestrým programom Banskobystrických Vianoc 2023

Hlavný symbol Vianoc – vianočný stromček, už zdobí banskobystrické námestie, čo je znak toho, že aj v meste pod Urpínom sa pomaly schyľuje k najkrajším sviatkom v roku. Stovky svetielok vianočnej výzdoby prinesú do srdca Banskej Bystrice nezameniteľnú náladu adventného obdobia, ktorú vás pozývame zažiť spolu so svojimi blízkymi.

Starosti hoďte za hlavu, vychutnajte si vône a chute tradičných vianočných dobrôt, zahrejte sa teplým čajom, vianočným punčom či medovinou. O pohodovú atmosféru pri stretnutiach s vašimi blízkymi a o vyčarenie úsmevu na tvári sa postaráme bohatým kultúrnym programom i pripravovanými novinkami.

Zažite vianočnú atmosféru Banskej Bystrice

Samospráva aj tento rok vsadila na spoluprácu s miestnymi podnikateľmi. „Chceme, aby vianočnou atmosférou žilo celé mesto a sústreďujeme sa predovšetkým na regionálne produkty. Počas príprav Banskobystrických Vianoc sme preto absolvovali niekoľko stretnutí s lokálnymi podnikmi, s Cechom hostinských i Starou tržnicou, aby sme sa spoločne koordinovali. Obyvatelia a návštevníci mesta si budú môcť vychutnať vianočné trhy na Námestí SNP, Námestí Štefana Moysesa a v lokalite Starej tržnice,“ hovorí Dana Cibuľková, vedúca Oddelenia obchodu a služieb, Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ.

Vychutnajte si tradičné vianočné dobroty

Vianočné trhy sa začnú už tento piatok, 24. novembra a potrvajú do 5. januára 2024. Stánky s občerstvením ponúknu denne od 11:00 hod. do 23:00 hod. tradičné vianočné špeciality, pečené klobásy, poplamúchy, langoše, zemiakové špirály, cukrovinky či teplé nápoje. Aj tento rok podporujeme ekologické Vianoce, preto, podobne ako vlani, budú súčasťou každého stánku s občerstvením keramické hrnčeky.

Inšpirujte sa vianočnými výrobkami

Stánky s výrobkami s vianočnou tematikou pribudnú v centre mesta 6. decembra, pričom otvorené budú denne od 9:00 hod. do 20:00 hod. Predajcovia ponúknu obyvateľom i návštevníkom Banskej Bystrice až do 21. decembra originálne produkty vhodné na štedrovečerný stôl či ako darček pod vianočný stromček.

Rozsvieťte spolu s Mikulášom vianočný stromček

Program Banskobystrických Vianoc sa začne v tradičnom termíne, 6. decembra na Mikuláša. Aj tento rok príde na Námestie SNP na koči so svojimi pomocníkmi, aby potešil malých Banskobystričanov sladkými dobrotami a rozsvietením vianočného stromčeka. Mikuláša zas obdarujú žiaci zo Základnej umeleckej školy J. Cikkera svojím tanečným vystúpením Cvrčkova ľadová rozprávka. Okrem toho sa v tento deň rozsvieti meštiansky dom č. 12 z 15. storočia prostredníctvom videomappingu a svetelných inštalácií pod názvom SVETLO v KÚTE (PDF).

Vyberte si z bohatej ponuky vianočného PROGRAMU

Počas celého predvianočného obdobia sa uskutoční mnoho podujatí, a to nielen v centre mesta, ale aj v iných kultúrnych a sakrálnych priestoroch, na detskej onkológii i v zariadeniach sociálnych služieb. Na Námestí SNP sa môžeme tešiť napríklad na koncert Márie Podhradskej s kapelou, speváka Sama Tomečka a Milujem Slovensko Band či folkloristov z Detvy. Výnimočný spevák rusínskych piesní Štefan Štec a ľudová hudba Fajta zahrajú do rytmu na tradičnom Primátorskom punči dňa 15. decembra o 17:00 hod. Primátor Ján Nosko pohostí obyvateľov a návštevníkov teplým nápojom a vyzbieraný výťažok aj tentokrát poputuje na charitatívne účely. Počas celého trvania vianočných trhov nás bude na námestí sprevádzať vianočná hudba.

Originálnou aktivitou bude aj zdobenie vianočných stromčekov na nádvorí Robotníckeho domu deťmi zo základných a materských škôl. Dozdobiť ich pomôžu aj detskí návštevníci v rámci tvorivých dielní po divadelnom predstavení o slovenských vianočných zvykoch a tradíciách Vianočný zázrak. Ozdobené stromčeky následne roznesieme do mestských zariadení sociálnych služieb, v ktorých potešia našich seniorov, no zároveň aj najmenších v detských jasliach,“ dopĺňa Katarína Hulinová z Kultúrneho centra Robotnícky dom.

Nevynechajte nový betlehem a zaželajte si niečo v Zvoničke prianí

Zvonička prianí pri vianočnom stromčeku je povinnou zastávkou každého, kto sa vyberie na prechádzku vianočným námestím. Cieľom samosprávy je postupne oživiť aj iné lokality centra Banskej Bystrice, preto novinkou tohtoročných Banskobystrických Vianoc bude drevený betlehem umiestnený na nádvorí pri Barbakáne. „Už niekoľko mesiacov ho tvorí špeciálne pre naše mesto majster rezbár Peter Zoričák oceňovaný aj v zahraničí. Tento rok budú môcť návštevníci obdivovať svätú rodinu s anjelom, v ďalšom roku pribudnú Traja králi, a postupne ho budeme rozširovať. Plastiky sú z kusov topoľového dreva a dosahujú výšku až 1,8 metra. O výrobu drevenej maštale sa zas postará Jaroslav Pásler. Veríme, že aj betlehem sa stane symbolom Banskobystrických Vianoc a vyhľadávaným miestom všetkých návštevníkov,“ dopĺňa Zuzana Kohútová z Kultúrneho centra Robotnícky dom. O šikovných rukách majstra ľudovej umeleckej tvorby sa budete môcť presvedčiť 4. decembra o 17:00 hod. vo Foyer Radnice na Námestí SNP počas vernisáže výstavy Drevené betlehemy.

Zabavte sa vďaka silvestrovským a novoročným oslavám

Na Silvestra (31. 12.) sa budeme môcť na Námestí SNP zabaviť vďaka koncertu populárnej slovenskej skupiny Le Payaco a po polnoci si môžete zatancovať s DJ Braňom lokálnej produkcie BackOnLabel. Mesto zároveň pripravuje novoročný program,  ktorý v rokoch pred pandémiou prilákal do centra Banskej Bystrice stovky rodín s deťmi. O dobrú náladu sa postará skupina Peter Bič Projekt. „Po minulom roku sme dostali mnoho podnetov a vnímame, že záujem zo strany Banskobystričaniek a Banskobystričanov o spoločné privítanie nového roka je veľký. Preto sme sa rozhodli na Nový rok, 1. januára 2024 spolu s pripomenutím si vzniku Slovenskej republiky zorganizovať pyromuzikálnu šou s kultúrnym programom,  z externých zdrojov. Rád by som vyzval obyvateľov, aby neorganizovali svoje ohňostroje, ale aby si prišli vychutnať koordinovanú niekoľkominútovú pyromuzikálnu šou na najkrajšie banskobystrické námestie. Verím, že sa uvidíme mnohí, podporíme tým lokálnych podnikateľov, a zároveň eliminujeme hluk delobuchov po sídliskách,“  hovorí primátor Ján Nosko.

Zdenka Marhefková

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *