Primátor Nitry Marek Hattas a zástupcovia iniciatívy Zastavme hazard Matúš Libant a Martin Čepček na dnešnom tlačovom brífingu pred posledným kasínom v Nitre, ktorému práve dnes končí licencia.

Nitra sa stala prvým krajským mestom bez herní

Dnes v Nitre skončí licencia aj úplne poslednému kasínu. Namiesto herní a kasín v meste vyrástli potraviny, fitko či kočíkové centrum. Mesto bez hazardných hier, takým sa dnes stala Nitra.

Po tom, čo mestskí poslanci odhlasovali zákaz herní a kasín, skončilo v meste všetkých 44 herní a dve kasína. Posledné kasíno v jednom z obchodných centier zatvoria dnes, pretože práve dnes mu vyprší päťročná licencia.

Primátor Nitry Marek Hattas na briefingu priamo pred kasínom novinárom pripomenul, že mesto vypočulo názor viac ako 20-tisíc obyvateľov, ktorí sa podpísali pod petíciu zorganizovanú iniciatívou Zastavme hazard.

Hazard neprinášal podľa vedenia mesta Nitre nič dobré. Opustené herne však neostali zívať prázdnotou, na väčšine miest vznikli takmer okamžite užitočnejšie prevádzky.

Napríklad na najväčšom nitrianskom sídlisku Klokočina je dnes namiesto herní pekáreň, kaderníctvo a kočíkové centrum. V Starom meste vznikli potraviny, drogéria, reštaurácia, kaviareň, cestovná kancelária, polievkáreň a predajňa oblečenia. Na Chrenovej hazardné hry nahradilo fitnes centrum.

„Tieto miesta ožili a opäť ponúkajú priestor svojim obyvateľom. Je to správa pre celé Slovensko, že dokážeme fungovať bez hazardu. Chcel by som preto apelovať na ostatné mestá a obce – nebojte sa zakázať hazard, kým to zákon dovoľuje, hazardná lobby tlačí na súčasnú vládu, aby mestá nemohli samé rozhodnúť, či na svojom území hazard chcú alebo nie,“ povedal Marek Hattas.

Na margo pripomienky, že hazard sa iba presunul za hranice mesta, primátor povedal, že vie o štyroch herniach, ktoré vznikli kúsok od Nitry a toto číslo prirovnal k štyridsiatim štyrom herniam z Nitry, ktoré skončili. „Žiadne LasVegas sa tak za mestom nekoná,“ skonštatoval primátor Hattas.

O výpadku financií z hazardu v mestskom rozpočte primátor povedal, že žiadne peniaze nezaplatia zmarený život ľudí závislých na hazardných hrách, ani zdevastované rodiny.

Tomáš Holúbek, foto: Mesto Nitra

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *