Nová investícia do cirkulárnej ekonomiky v Banskej Bystrici

Spoločnosti ecorec Slovensko a GreenTech Slovakia spustili v Banskej Bystrici novú linku na výrobu alternatívnych palív pre cementársky priemysel. Plastový odpad, ktorý sa už nedá recyklovať, poslúži ako surovina na výrobu alternatívneho paliva, ktoré v cementárňach nahradí tradičné fosílne palivá. Ide o príklad strategickej spolupráce najväčšieho slovenského recyklátora PET fliaš a najväčšieho výrobcu alternatívnych palív pre cementárne.

Nevyužiteľné zvyšky PET fliaš,  ktoré ďalej nie je možné recyklovať, dostanú novú príležitosť a už neskončia na skládke. Spoločnosti ecorec Slovensko a firma GreenTech Slovakia, súčasť skupiny GreenGroup, spustili v metropole stredného Slovenska novú linku na výrobu alternatívnych palív.

Nerecyklovateľné časti plastových fliaš spolu s iným vhodným priemyselným odpadom sú vstupnou surovinou pri výrobe palív, ktoré sa využívajú ako náhrada fosílnych palív v cementárňach. Pridanou hodnotou je tak nielen ekologickejší prístup v spracovaní zvyškov PET fliaš, ale aj znižovanie emisií CO2 v porovnaní s tradičnými fosílnymi palivami až o 30 %.

„Sme radi, že vďaka spolupráci s GreenTech Slovakia môžeme zákazníkom ponúknuť ekologickejšiu alternatívu k skládkovaniu, a zároveň rozšíriť naše služby aj v tomto regióne,“

hovorí Juraj Číž, riaditeľ spoločnosti ecorec, ktorá je dcérskou spoločnosťou Danucem.

Ecorec vyrába alternatívne palivá pre cementárne z odpadu, ktorý zodpovedá prísnym technickým a legislatívnym špecifikáciám. Alternatívne palivá sú vyrábané najmä z priemyselného, ale aj komunálneho odpadu, nerecyklovateľných zvyškov z triedenia plastov, výmetov z papiera a pod.

Alternatívne palivá by mohli do budúcnosti nahradiť až 90 % zdrojov energie potrebných na výrobu cementu a priniesť tak množstvo ekologických benefitov, počnúc zužitkovaním odpadov, ktoré by inak skončili na skládkach, znižovaním emisií CO2 či úsporou neobnoviteľných prírodných zdrojov. Slovenské cementárne podľa údajov Zväzu výrobcov cementu ročne používajú viac než 350 000 ton alternatívnych palív. Strategická spolupráca medzi ecorec a GreenTech má tak potenciál prispieť k rýchlejšiemu napredovaniu Slovenska v oblasti cirkulárnej ekonomiky.

Spoločnosť GreenTech Slovakia má ambíciu aj kapacitu spracovať celkový objem PET fliaš zo zálohového systému a pretransformovať ich na vstupnú surovinu.

„Tento koncept dokonale zapadá do našej stratégie maximalizovať využitie odpadu ako suroviny. Okrem plnej recyklácie PET fliaš, ktorú máme v rámci skupiny dotiahnutú na systém „bottle to bottle“, teraz vieme začať využívať aj ťažšie recyklovateľné priemyselné odpady,“

potvrdzuje Michal Figúr, konateľ spoločnosti GreenTech Slovakia, ktorá je najväčším recyklátorom PET fliaš na Slovensku.

RED., foto: ilustračné odpady-portal.sk

 

Pozri tiež

Letná ponuka organizovaných výletov na Horehroní nebola nikdy pestrejšia

Dlho očakávané letné prázdniny, najmä zo strany žiakov a študentov, sú v plnom prúde a spolu s nimi sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *