Čím žije revúcke Mesto kultúry 2022?

Prehľad podujatí organizovaných v Meste kultúry Revúca 2022 v 27. týždni od 28. novembra do 4. decembra 2022.

Na prelome novembra a decembra 2022 sa priaznivci kultúry v Meste kultúry Revúca a okolí môžu opäť tešiť na týždeň naplnený pestrou paletou podujatí. Ide už o 27. týždeň trvania projektu Prepni na Revúcu. V utorok 29. novembra na podujatí Revúcke bábkové divadlo – Popolvár nazrieme do zákulisia príprav bábkového divadelného predstavenia, ktorým sa spolu s ochotníckymi divadelníkmi z Revúcej a okolia pokúsime oživiť dlhoročnú tradíciu Revúckeho bábkového divadla. V stredu 30. novembra sa rozlúčime s výstavami Slniečkový krasohľad a Cestami rozprávok, ktoré v priestoroch Mestského domu kultúry v Revúcej prebiehali od septembra tohto roku. V rámci finisáže výstav sme pripravili špeciálny program pre žiakov ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej. Rovnako 30. novembra sa v Tisovci uskutoční už štvrté predstavenie divadelného festivalu Slovenské Kortyny – Dialóg o vine a treste z cely smrti, ktorým si pripomenieme 70. výročie politickej popravy významnej osobnosti Gemera, politika a Ministra zahraničných vecí Československej republiky, Vladimíra Clementisa. V sobotu 3. decembra sa presunieme do Rimavskej Soboty na podujatie Zimný slnovrat v strednom Gemeri plné ľudových tradícií, zvykov, spevu a piesní spojených s obdobím zimného slnovratu, za účasti folklórnych skupín zo stredného Gemera. A v nedeľu 4. decembra sa tešíme na pokračovanie podujatia Gotika pod hviezdami. V prípade priaznivého počasia na ňom zažijeme pozorovanie nočnej oblohy priamo v meste Revúca, a tiež prehliadku gotického rímskokatolíckeho Farského kostola sv. Vavrinca v Revúcej, v ktorom sa s veľkou pravdepodobnosťou ukrýva doposiaľ neprebádaná fresková výzdoba. Viac informácií o podujatiach Vám prinášame v tejto tlačovej správe. Prepnite na Revúcu aj Vy a zažite ich spolu s nami.

REVÚCKE BÁBKOVÉ DIVADLO – POPOLVÁR

  1. novembra 2022, 10:00 – 12:00 hod., Mestský dom kultúry v Revúcej – bábková sála

Tradícia Revúckeho bábkového divadla siaha niekoľko desaťročí do minulosti. V rámci projektu Mesta kultúry Revúca sa ju spolu s tímom pozvaných umelcov a amatérskych bábkohercov z Revúcej a okolia pokúsime oživiť predstavením „Popolvár – najväčší na svete“. Už tento utorok sa uskutoční úvodné verejné stretnutie, na ktorom sa detskí návštevníci budú môcť dozvedieť množstvo zaujímavostí zo zákulisia prípravy bábkovej divadelnej hry a pozrieť si návrhy bábok, ktoré pôjdu pre účely predstavenia do výroby. Stretnutie bude viesť kultúrny referent Juraj Genčanský spolu s výtvarníkom Mirom Sklenárikom, ktorý sa podieľa na kompletnom scénicko-výtvarnom riešení hry.

Popolvár – najväčší na svete ako „bábková hra pre rodičov s deťmi“ vychádza z pôvodnej rozprávkovej predlohy revúckych spisovateľov Samuela a Gustáva Reussovcov, ktorú do dramatického textu spracoval Jaroslav Pivko. Hudobnú zložku hry si zoberie na starosť hudobný skladateľ Norbert Bodnár. Po Novom roku sa uskutoční výber hercov, a následne sa pustia do „ostrej“ prípravy. Premiéra predstavenia je plánovaná na máj 2023. Podujatie  je určené pre kolektívy materských škôl (10:00 – 11:00 hod.) a základných škol (11:00 – 12:00 hod.). Prihlasovanie účastníkov prebieha na telefónnom čísle +421 947 925 841. Vstup je bezplatný.

FINISÁŽ VÝSTAV CESTAMI ROZPRÁVOK A SLNIEČKOVÝ KRASOHĽAD

  1. novembra 2022, 10:45 – 11:20 hod., Mestský dom kultúry v Revúcej

Už iba do stredy 30. novembra môže široká verejnosť navštíviť výstavy Slniečkový krasohľad a Cestami rozprávok. Venované sú najkrajším domácim i svetovým ilustráciám detských kníh a histórii prvého slovenského umeleckého časopisu pre deti, Slniečko, ktorý tento rok oslávil 95. výročie prvého vydania. Obe výstavy sa nachádzajú v priestoroch Mestského domu kultúry v Revúcej.

V stredu dopoludnia sa s výstavami tvorivo rozlúčime spolu so žiakmi tretieho a štvrtého ročníka Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej. Okrem prehliadky výstav pre nich bude pripravená tvorivá dielnička pod vedením riaditeľky Súkromnej umeleckej školy Artiana, Márie Labošovej.

SLOVENSKÉ KORTYNY : DIALÓG O VINE A TRESTE Z CELY SMRTI

  1. novembra 2022, 18:00  – 20:00 hod., obradná sieň Mestského úradu Tisovec. 30. decembra 2022 uplynie presne 70 rokov od politickej popravy významného intelektuála, dejateľa, politika, rodáka z Tisovca, Vladimíra Clementisa. Pri tejto príležitosti sa v stredu 30. novembra v Tisovci uskutoční predstavenie „Dialóg o vine a treste z cely smrti“. V obradnej sieni Mestského úradu v Tisovci známy slovenský herec Marko Igonda formou scénického čítania predstaví fiktívny príbeh poslednej noci Clementisa pred popravou. Predstavenie je divadelnou adaptáciou knihy Ľuboša Juríka – „Smrť ministra“ a uskutoční sa v rámci obľúbeného gemerského divadelného festivalu Slovenské kortyny. Vstupenky na predstavenie v cene 3€ sú dostupné v predpredaji v pokladni Mestského kultúrneho strediska Revúca.

ZIMNÝ SLNOVRAT V STREDNOM GEMERI

  1. decembra 2022, 17:45 – 19:45 hod., Dom osvety v Rimavskej Sobote

Už túto sobotu 3. decembra pozývame všetkých priaznivcov ľudového nárečia, zvykoslovia a tradícií do Rimavskej Soboty na podujatie „Zimný slnovrat v strednom Gemeri“, ktoré pripravujeme v spolupráci s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom. Jedinečné zvyky spojené s obdobím zimného slnovratu z územia stredného Gemera (vinše, koledy, vianočné piesne a betlehemskú hru) predstaví Folklórna skupina Revúška z Revúčky, Folklórny súbor Lykovec a Detský folklórny súbor Lykovček spolu s ľudovými muzikantmi a sólovými spevákmi. V rámci podujatia prebehne aj výstava betlehemských kyjakov a pastierskych palíc od majstra ľudového umenia, Pavla Ferdinandyho. Vstupenky na podujatie v cene 3€ sú dostupné v Dome osvety v Rimavskej Sobote.

GOTIKA POD HVIEZDAMI : BETLEHEMSKÁ HVIEZDA

  1. decembra 2022, 18:00 – 20:30 hod., Revúca

Druhá adventná nedeľa bude v Meste kultúry spestrená pokračovaním obľúbeného večerného podujatia Gotika pod hviezdami. Spolu s riaditeľom hvezdárne v Rimavskej Sobote, Pavlom Rapavým v prípade priaznivého počasia absolvujeme pozorovanie vesmírnych objektov na nočnej oblohe priamo z verejných priestranstiev v Revúcej. Ešte predtým navštívime gotický rímskokatolícky Farský kostol sv. Vavrinca v Revúcej, kde sa dozvieme zaujímavosti o freskovej výzdobe (nielen) tohto kostola. Predpokladá sa v ňom výskyt doposiaľ neodkrytých a nezreštaurovaných gotických fresiek. Zároveň si povieme viac o fenoméne Betlehemskej hviezdy, ktorá sa objavuje na pôvodných freskách vo viacerých gotických kostoloch v regióne Gemer.

Budúci týždeň od 5. do 11. decembra sa pod hlavičkou Mesta kultúry Revúca uskutočnia nasledujúce podujatia: 

  • Hrdza vie, že nehrdzavie (pondelok 5. 12. 14:00 – 18:30 hod., ZUŠ Revúca) – tvorivý workshop a beseda so súčasnou maliarkou Natáliou Šimonovou.
  • Živá knižnica (streda 7. 12., 10:00 – 15:00, ZŠ J. A. Komenského v Revúcej) – workshop k vnímaniu inakosti pre školy.
  • Čítanie rozprávok bez bariér v Sirku (10:0 0 – 13:00 hod., Základná škola v Sirku) – dramatizované čítanie rómskych a nerómskych rozprávok rómskym a nerómskym deťom.

Aktuálne prebiehajúce výstavy a inštalácie –  výstavy sú otvorené každý deň okrem pondelka a soboty od 16:00 do 19:00 :

  • Slniečkový krasohľad. Výstava ilustrácií z detského umeleckého mesačníka Slniečko, pri príležitosti jeho 95. výročia. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej – výstavná sála. Trvanie: do 30. 11. 2022 Výstava bola presunutá z pôvodného miesta  – z centra Litterra.
  • Cestami rozprávok. Výstava replík najkrajších ilustrácií detských kníh od svetových tvorcov, ktoré boli v priereze rokov 1967 – 2021 ocenené hlavnými cenami GRAND PRIX BIB na medzinárodnom Bienále ilustrácií Bratislava. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej. Trvanie: do 30. 11. 2022.

Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mesto kultúry Revúca 2022, Mgr. Martin Pižem

 

Pozri tiež

Kušnierske denníky-príbehy zabudnutých majstrov

Jedným z posledných miest, kde je kožušnícka práca živá v rodinnej tradícii, je obec Poniky. „Bardom“ aktívnych …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *