Čím žije revúcke Mesto kultúry 2022?

Prehľad podujatí organizovaných v Meste kultúry Revúca 2022 v 27. týždni od 28. novembra do 4. decembra 2022.

Na prelome novembra a decembra 2022 sa priaznivci kultúry v Meste kultúry Revúca a okolí môžu opäť tešiť na týždeň naplnený pestrou paletou podujatí. Ide už o 27. týždeň trvania projektu Prepni na Revúcu. V utorok 29. novembra na podujatí Revúcke bábkové divadlo – Popolvár nazrieme do zákulisia príprav bábkového divadelného predstavenia, ktorým sa spolu s ochotníckymi divadelníkmi z Revúcej a okolia pokúsime oživiť dlhoročnú tradíciu Revúckeho bábkového divadla. V stredu 30. novembra sa rozlúčime s výstavami Slniečkový krasohľad a Cestami rozprávok, ktoré v priestoroch Mestského domu kultúry v Revúcej prebiehali od septembra tohto roku. V rámci finisáže výstav sme pripravili špeciálny program pre žiakov ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej. Rovnako 30. novembra sa v Tisovci uskutoční už štvrté predstavenie divadelného festivalu Slovenské Kortyny – Dialóg o vine a treste z cely smrti, ktorým si pripomenieme 70. výročie politickej popravy významnej osobnosti Gemera, politika a Ministra zahraničných vecí Československej republiky, Vladimíra Clementisa. V sobotu 3. decembra sa presunieme do Rimavskej Soboty na podujatie Zimný slnovrat v strednom Gemeri plné ľudových tradícií, zvykov, spevu a piesní spojených s obdobím zimného slnovratu, za účasti folklórnych skupín zo stredného Gemera. A v nedeľu 4. decembra sa tešíme na pokračovanie podujatia Gotika pod hviezdami. V prípade priaznivého počasia na ňom zažijeme pozorovanie nočnej oblohy priamo v meste Revúca, a tiež prehliadku gotického rímskokatolíckeho Farského kostola sv. Vavrinca v Revúcej, v ktorom sa s veľkou pravdepodobnosťou ukrýva doposiaľ neprebádaná fresková výzdoba. Viac informácií o podujatiach Vám prinášame v tejto tlačovej správe. Prepnite na Revúcu aj Vy a zažite ich spolu s nami.

REVÚCKE BÁBKOVÉ DIVADLO – POPOLVÁR

  1. novembra 2022, 10:00 – 12:00 hod., Mestský dom kultúry v Revúcej – bábková sála

Tradícia Revúckeho bábkového divadla siaha niekoľko desaťročí do minulosti. V rámci projektu Mesta kultúry Revúca sa ju spolu s tímom pozvaných umelcov a amatérskych bábkohercov z Revúcej a okolia pokúsime oživiť predstavením „Popolvár – najväčší na svete“. Už tento utorok sa uskutoční úvodné verejné stretnutie, na ktorom sa detskí návštevníci budú môcť dozvedieť množstvo zaujímavostí zo zákulisia prípravy bábkovej divadelnej hry a pozrieť si návrhy bábok, ktoré pôjdu pre účely predstavenia do výroby. Stretnutie bude viesť kultúrny referent Juraj Genčanský spolu s výtvarníkom Mirom Sklenárikom, ktorý sa podieľa na kompletnom scénicko-výtvarnom riešení hry.

Popolvár – najväčší na svete ako „bábková hra pre rodičov s deťmi“ vychádza z pôvodnej rozprávkovej predlohy revúckych spisovateľov Samuela a Gustáva Reussovcov, ktorú do dramatického textu spracoval Jaroslav Pivko. Hudobnú zložku hry si zoberie na starosť hudobný skladateľ Norbert Bodnár. Po Novom roku sa uskutoční výber hercov, a následne sa pustia do „ostrej“ prípravy. Premiéra predstavenia je plánovaná na máj 2023. Podujatie  je určené pre kolektívy materských škôl (10:00 – 11:00 hod.) a základných škol (11:00 – 12:00 hod.). Prihlasovanie účastníkov prebieha na telefónnom čísle +421 947 925 841. Vstup je bezplatný.

FINISÁŽ VÝSTAV CESTAMI ROZPRÁVOK A SLNIEČKOVÝ KRASOHĽAD

  1. novembra 2022, 10:45 – 11:20 hod., Mestský dom kultúry v Revúcej

Už iba do stredy 30. novembra môže široká verejnosť navštíviť výstavy Slniečkový krasohľad a Cestami rozprávok. Venované sú najkrajším domácim i svetovým ilustráciám detských kníh a histórii prvého slovenského umeleckého časopisu pre deti, Slniečko, ktorý tento rok oslávil 95. výročie prvého vydania. Obe výstavy sa nachádzajú v priestoroch Mestského domu kultúry v Revúcej.

V stredu dopoludnia sa s výstavami tvorivo rozlúčime spolu so žiakmi tretieho a štvrtého ročníka Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej. Okrem prehliadky výstav pre nich bude pripravená tvorivá dielnička pod vedením riaditeľky Súkromnej umeleckej školy Artiana, Márie Labošovej.

SLOVENSKÉ KORTYNY : DIALÓG O VINE A TRESTE Z CELY SMRTI

  1. novembra 2022, 18:00  – 20:00 hod., obradná sieň Mestského úradu Tisovec. 30. decembra 2022 uplynie presne 70 rokov od politickej popravy významného intelektuála, dejateľa, politika, rodáka z Tisovca, Vladimíra Clementisa. Pri tejto príležitosti sa v stredu 30. novembra v Tisovci uskutoční predstavenie „Dialóg o vine a treste z cely smrti“. V obradnej sieni Mestského úradu v Tisovci známy slovenský herec Marko Igonda formou scénického čítania predstaví fiktívny príbeh poslednej noci Clementisa pred popravou. Predstavenie je divadelnou adaptáciou knihy Ľuboša Juríka – „Smrť ministra“ a uskutoční sa v rámci obľúbeného gemerského divadelného festivalu Slovenské kortyny. Vstupenky na predstavenie v cene 3€ sú dostupné v predpredaji v pokladni Mestského kultúrneho strediska Revúca.

ZIMNÝ SLNOVRAT V STREDNOM GEMERI

  1. decembra 2022, 17:45 – 19:45 hod., Dom osvety v Rimavskej Sobote

Už túto sobotu 3. decembra pozývame všetkých priaznivcov ľudového nárečia, zvykoslovia a tradícií do Rimavskej Soboty na podujatie „Zimný slnovrat v strednom Gemeri“, ktoré pripravujeme v spolupráci s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom. Jedinečné zvyky spojené s obdobím zimného slnovratu z územia stredného Gemera (vinše, koledy, vianočné piesne a betlehemskú hru) predstaví Folklórna skupina Revúška z Revúčky, Folklórny súbor Lykovec a Detský folklórny súbor Lykovček spolu s ľudovými muzikantmi a sólovými spevákmi. V rámci podujatia prebehne aj výstava betlehemských kyjakov a pastierskych palíc od majstra ľudového umenia, Pavla Ferdinandyho. Vstupenky na podujatie v cene 3€ sú dostupné v Dome osvety v Rimavskej Sobote.

GOTIKA POD HVIEZDAMI : BETLEHEMSKÁ HVIEZDA

  1. decembra 2022, 18:00 – 20:30 hod., Revúca

Druhá adventná nedeľa bude v Meste kultúry spestrená pokračovaním obľúbeného večerného podujatia Gotika pod hviezdami. Spolu s riaditeľom hvezdárne v Rimavskej Sobote, Pavlom Rapavým v prípade priaznivého počasia absolvujeme pozorovanie vesmírnych objektov na nočnej oblohe priamo z verejných priestranstiev v Revúcej. Ešte predtým navštívime gotický rímskokatolícky Farský kostol sv. Vavrinca v Revúcej, kde sa dozvieme zaujímavosti o freskovej výzdobe (nielen) tohto kostola. Predpokladá sa v ňom výskyt doposiaľ neodkrytých a nezreštaurovaných gotických fresiek. Zároveň si povieme viac o fenoméne Betlehemskej hviezdy, ktorá sa objavuje na pôvodných freskách vo viacerých gotických kostoloch v regióne Gemer.

Budúci týždeň od 5. do 11. decembra sa pod hlavičkou Mesta kultúry Revúca uskutočnia nasledujúce podujatia: 

  • Hrdza vie, že nehrdzavie (pondelok 5. 12. 14:00 – 18:30 hod., ZUŠ Revúca) – tvorivý workshop a beseda so súčasnou maliarkou Natáliou Šimonovou.
  • Živá knižnica (streda 7. 12., 10:00 – 15:00, ZŠ J. A. Komenského v Revúcej) – workshop k vnímaniu inakosti pre školy.
  • Čítanie rozprávok bez bariér v Sirku (10:0 0 – 13:00 hod., Základná škola v Sirku) – dramatizované čítanie rómskych a nerómskych rozprávok rómskym a nerómskym deťom.

Aktuálne prebiehajúce výstavy a inštalácie –  výstavy sú otvorené každý deň okrem pondelka a soboty od 16:00 do 19:00 :

  • Slniečkový krasohľad. Výstava ilustrácií z detského umeleckého mesačníka Slniečko, pri príležitosti jeho 95. výročia. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej – výstavná sála. Trvanie: do 30. 11. 2022 Výstava bola presunutá z pôvodného miesta  – z centra Litterra.
  • Cestami rozprávok. Výstava replík najkrajších ilustrácií detských kníh od svetových tvorcov, ktoré boli v priereze rokov 1967 – 2021 ocenené hlavnými cenami GRAND PRIX BIB na medzinárodnom Bienále ilustrácií Bratislava. Miesto: Mestský dom kultúry v Revúcej. Trvanie: do 30. 11. 2022.

Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mesto kultúry Revúca 2022, Mgr. Martin Pižem

 

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *