Obnova Hexagonu je inšpiratívna aj pre sochára Matúša Jančuru

Viacerí Banskobystričania a Banskobystričanky s nostalgiou spomínajú na niekdajšie detské ihrisko Hexagon, ktoré sa nachádza pod Pamätníkom SNP.Hoci sa na ňom po rokoch podpísal zub času, už v najbližšom období získa,vďaka obnove,svoju pôvodnúpodobu. Podľa akademického sochára, ktorý sa záchrane diela venuje, je inšpiratívne vidieť, ako tvorca Hexagonuv minulosti uvažoval a rozmýšľal.

Starostlivosť o výtvarné diela vo verejnom priestore v meste Banská Bystrica prebieha dlhodobo, v úzkej spolupráci Oddelenia kultúry MsÚ a odborníkov. Aj originálny Hexagon, ktorý kedysi využívali obyvatelia mesta ako detské ihrisko je obnovovaný pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu. V roku 2022 vypracovala znalecký posudok k obnove diela Darina Arce a v roku 2023 zámer obnovy sochár Matúš Jančura.

„S prvou etapou sme začali už vlani, keď sme urobili inventarizáciu a spracovali kompletnú výkresovú a výrobnú dokumentáciu. Zároveň sme zhotovili formy na výrobu jednotlivých prefabrikovaných dielcov,“

hovorí Matúš Jančura.

Všetky práce sa aktuálne sústreďujú v dielni v Slovenskej Ľupči. V druhej etape sa realizujú  drobné úpravy tých foriem, ktoré si to vyžadujú.

„Zároveň odlievame samotné odliatky, ktoré chceme mať hotové do konca marca. V apríli sa plánujeme presunúť pod Pamätník SNP, kde pristúpime k opravám priamo na mieste. Obnova celého Hexagonu je veľmi zaujímavá. Musíme zopakovať celý myšlienkový pochod a postup tvorcu tohto unikátneho diela. Je inšpiratívne vidieť ako Ján Ondrejovič rozmýšľal, a ako nanášal vrstvy. Tým, že nebol sochár, ale dizajnér, vidíme iný spôsob myslenia, než na aký sme zvyknutí,“

objasňuje Jančura.

Zaujímavosťou je, že dielo Hexagon malo aj drevenú časť, ktorá sa do dnešných dní nezachovala a rekonštruovať sa nebude. Pôvodný Hexagon mal bielu farbu, preto bude vo finále namaľovaný na bielo tak, aby vyzeral ako kedysi.

Zdenka Marhefková, foto: M. Jančura

Pozri tiež

Lesáci v Banskej Štiavnici sa učia na super-moderných strojoch, využívajú aj lanovku

Špičková lesnícka technika, nové odborné učebne či multifunkčné ihrisko.  To všetko získala Stredná odborná škola …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *