Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu stanoveným indikátorom bude sedemdňový kĺzavý medián denného prírastku pacientov s ochorením COVID-19.

To znamená, že sa pozeráme na denné prírastky, robíme z toho medián, každý deň to posúvame v čase. Tento indikátor budeme očisťovať o pacientov, ktorí sú importovaní v nejakej karanténe a nejaké iné špecifiká. A preto tie výsledky budú pravidelne, pravdepodobne na dennej báze verifikované s odbornou skupinou, aby sme mali presné informácie o tom, aké sú reálne počty pacientov, ktorí sa nemôžu v našom systéme šíriť,“

 oznámil Martin Smatana.

Podľa predsedu vlády, ak hodnota indikátora bude menšia ako 100, budú sa prevádzky otvárať podľa zverejneného harmonogramu. 

„V prípade, ak rozpätie indikátora bude v intervale od 100 do 150, zachová sa otvorenie prevádzok z predchádzajúceho obdobia a nové prevádzky sa neotvoria. Ak zvýšenie indikátora bude nad 150, tak sa zatvoria prevádzky, ktoré boli otvorené v predchádzajúcej fáze,“ spresnil premiér.

Plán ešte prerokuje ústredný krízový štáb, ak návrh schvália, hlavný hygienik Ján Mikas vydá opatrenie.

Premiér bližšie informoval o niektorých návrhoch. Vláda má napríklad pripraviť systém stravných lístkov pre dôchodcov, ktorým jedlo budú donášať domov taxikári z jedálenských prevádzok.  Dôchodcovia budú mať v obchodoch vyhradený predajný čas od 9. do 11. hodiny, s výnimkou soboty. V ďalších predajných hodinách by do obchodov vôbec nemali vstupovať.  Taxikári po spustení taxislužieb budú musieť mať priestor vozidla upravený – hermeticky oddelenú časť vodiča a časť zákazníka. Spomenul aj návrh, s ktorými sa ráta pri bohoslužbách –  rovnako ako v obchodoch aj v chrámoch bude môcť byť jedna osoba na 25 m² plochy.

Minister zdravotníctva Marek Krajči upozornil, že nemocnice sa nám zapĺňajú pacientmi s COVID 19, a to najmä dôchodcami z domovov sociálnych služieb. Vyzval na opatrnosť. Premiér ukončil tlačovú konferenciu s konštatovaním, že napriek všetkému je potrebné pripraviť sa na mnoho ďalších dní s povinnosťou nosiť rúška.

zdroj: MV SR, TASR, Úrad vlády SR, zč