OTVORILI PRVÉ OČKOVACIE CENTRUM PROTI HPV V BANSKOBYSTRICKOM KRAJI

Oddelenie infektológie FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica dnes otvorilo prvé vakcinačné centrum v Banskobystrickom kraji, kde budú očkovať proti vírusu HPV všetkých záujemcov od pätnásť rokov. Otvorenie centra uľahčí obyvateľom kraja sa jednoducho zaregistrovať a zaočkovať.

Ľudský papilomavírus (HPV) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Na Slovensku zbytočne zomiera na rakovinu krčka maternice viac ako 200 žien ročne. Dostupná je účinná prevencia vo forme očkovania a preventívnych prehliadok.

V súčasnosti existujú skupiny obyvateľov, ktoré majú sťažený prístup k očkovaniu proti HPV.

„Aktuálne sme aj jediným centrom v Banskobystrickom kraji, ktoré očkuje proti ochoreniu Covid – 19. Preto sme sa rozhodli sprístupniť  kapacity infektologickej ambulancie aj pre ľudí, ktorí nemajú vo svojom okolí možnosť dať sa proti tomuto vírusu zaočkovať. Veríme, že tak  prispejeme  k zvýšeniu zaočkovanosti proti HPV  v našom regióne a tým k prevencii rakoviny a iných ochorení spôsobených týmto  vírusom,“

uvádza MUDr. Diana Vološinová, PhD. MBA, primárka Oddelenia infektológie.

Očkovacie centrum bude otvorené každý štvrtok v čase od 13.00 – do 14.00 hod. v infektologickej  ambulancii FNsP F.D. Roosevelta, Cesta k nemocnici 1, Banská Bystrica.

V centre budú očkovať mládež vo veku od 15 do 18 rokov (v sprievode zákonného zástupcu) a dospelých od 18 rokov, mužov aj ženy.

Na očkovanie je potrebné zaregistrovať sa prostredníctvom registračného systému na webovej stránke nemocnice, kde je možné vybrať si konkrétny termín: Očkovanie HPV | Očkovanie | Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta (fnspfdr.sk)

Aká je cena za vakcináciu?

Vakcína nie je pre všetky vekové kategórie hradená z verejného zdravotného poistenia.

Dospelí si vakcínu musia uhradiť. Maximálna cena jednej dávky 9-valentnej vakcíny proti HPV je v lekárni 122, 46 €.  K cene vakcíny sa uhrádza aj poplatok za výkon v sume 6,00 €.

Osoby vo veku od 15 do 18 rokov môžu využiť benefit ich zdravotnej poisťovne. Viac informácie o výške benefitu sa poistenci dozvedia u svojej zdravotnej poisťovne.

Ako si zabezpečiť vakcínu?

Vakcínu záujemcom nemocnica zabezpečí prostredníctvom lekárne vo FNsP F. D. Roosevelta. Viac informácií je dostupných v registračnom formulári. Vakcínu si záujemca môže vybrať aj na základe elektronického predpisu v ktorejkoľvek lekárni.

„Medzi priority našej nemocnice patrí nielen ochorenia liečiť, ale prispieť aj k účinnej prevencii ich vzniku. V rámci nemocnice realizujeme viacero projektov, ktoré sú zamerané na prevenciu ochorení a to najmä tých onkologických. Jedným z nich je projekt „Prevencia rakoviny v práci“ (č. 101104716) financovaný z programu Horizont Europe – Horizont-RIA, na ktorom sa podieľame spoločne s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici a vďaka ktorému bude mať možnosť dať sa bezplatne zaočkovať práve proti vírusu HPV päťsto zamestnancov nemocnice,“

priblížil námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Milan Urbáni, MPH.

Ďalšie informácie o očkovaní a o víruse HPV nájdete na stránkach fnspfdr.sk a hpv.sk.

Ružena Maťašeje

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *