Podnikateľské prostredie sa zhoršuje, problémy majú najmä živnostníci

Slovenská národná strana (SNS) poukazuje na zhoršovanie podmienok živnostenského prostredia na Slovensku.

„To, že poukazovanie na problém živnostníkov je oprávnené, dokazujú aj postoje samotných dotknutých. Prekážajú im najmä neustále zmeny v legislatíve a zvyšovanie daňového zaťaženia, ktoré priniesla novela zákona o dani z príjmov,“ uviedol pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

„Výsledky prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) ohľadom zhoršovania podnikateľského prostredia na Slovensku nie sú pre SNS nijako prekvapujúce,“ dodal. „Ide o známe skutočnosti, na ktoré poukazujú samotní podnikatelia a priamo zapríčiňujú čoraz horšie postavenie SR v medzinárodných rebríčkoch kvality podnikateľského prostredia. SNS dlhodobo poukazuje na vysokú administratívnu náročnosť, byrokraciu a nízku vymáhateľnosť práva,“ tvrdí Danko.

Dodáva, že aktuálna neprehľadná a stále sa meniaca legislatíva týkajúca sa podnikania nahráva špekulantom a daňovým únikom.

„Zjednodušenie legislatívy priamo pozitívne ovplyvní podnikateľské prostredie, čoho dôsledkom bude vyššia zamestnanosť a v neposlednom rade aj vyššie príjmy pre štátny rozpočet,“ konštatuje Danko.

Pripomína, že živnostník je človek, ktorý nesie riziko a ručí celým svojím majetkom.

„Živnostník je často subjekt, ktorý dokáže zabezpečiť prácu aj pre iných občanov, doteraz pre nedostatok ponuky práce inak neúspešných na pracovnom trhu. Preto v tejto súvislosti treba upozorňovať aj na ochranu živnostníkov a malých firiem,“ tvrdí predseda SNS. „V poslednom čase sme svedkami stabilizácie veľkých stavebných spoločnosti na úkor malých dodávateľov. Drobní živnostníci sa takýmito krokmi dostávajú nie svojou vinou na pokraj existencie. Pre niektorých je to doslova likvidačné,“ uvádza Danko.

Vláda by sa podľa neho „mala začať zaoberať ochranou poctivých ľudí a zároveň zjednodušovať legislatívu týkajúcu sa podnikateľského prostredia“.

„Iba krajina so stabilným podnikateľským prostredím a s dostatočnou vymožiteľnosťou práva môže prosperovať v dlhodobom horizonte,“ uzatvára Danko.

   ■tasr■

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *