Pomoc príde priamo za seniormi v ďalších regiónoch Banskobystrického kraja

Banskobystrický samosprávny kraj rozširuje projekt Centier integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti do ďalších šiestich regiónov. Získať sa mu podarilo 2,1 milióna eur z národného projektu, ďalších takmer 110-tisíc eur pridá župa z vlastných zdrojov na zabezpečenie SOS náramkov. Dnes o tom rozhodli krajskí poslanci.

 Agentúra opatrovateľskej starostlivosti v Tornali a Centrá integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti v Haliči, Banskej Štiavnici a vo Vinici. To je štvorica úspešných projektov, ktoré už dnes fungujú na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a zabezpečujú, že potrebná pomoc a starostlivosť príde za seniormi a ľuďmi s hendikepom priamo domov.

K nim sa už čoskoro pridajú ďalšie centrá, na ktoré sa župe podarilo získať z národného projektu viac ako 2,1 milióna eur.

„Dnes sme schválili spolufinancovanie tohto národného projektu, ktorý nielen zabezpečí, že štyri vyššie menované centrá budú fungovať ďalej, ale ešte sa k nim pridá aj šesť nových, v ďalších regiónoch nášho kraja. Ako župa projekt dofinancujeme ďalšími takmer 110-tisíc eurami, z ktorých zabezpečíme službu monitorovania a signalizácie potreby pomoci – takzvané SOS náramky,“

povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Nasledovať bude výber samotných lokalít, do ktorých bude župa  službu rozširovať – tu zavážia jednak kritériá, nastavené v projekte, ale aj snaha a ochota samotných obci, združených v mikroregiónoch, sa na takomto projekte podieľať a vzájomne si pomôcť napĺňať ich originálnu kompetenciu starostlivosti o seniorov.

„Už dnes v štyroch našich mikroregiónoch vidíme, že takéto spájanie má zmysel a že toto je cesta, ako by mali sociálne služby v budúcnosti vyzerať. Takáto pomoc nielen umožní ľuďom zostať čo najdlhšie v ich prirodzenom, domácom prostredí, ale je aj neporovnateľne lacnejšia ako prevádzka pobytového zariadenia sociálnych služieb,“

doplnil Ondrej Lunter.

V projekte bude zamestnaných 36 zamestnancov, z toho šesť zamestnancov v metodicko- koordinačnom centre BBSK a 30 zamestnancov priamo v regiónoch.

„Náplňou práce zamestnancov na úrovni mikroregiónov bude najmä aktívne vyhľadávanie a nadviazanie kontaktu s jednotlivcami a rodinami v sociálnej núdzi, zabezpečenie posudkovej činnosti či pomoc prijímateľom služieb dlhodobej starostlivosti so zabezpečením ambulantnej zdravotnej starostlivosti, preventívnych prehliadok, pri návrate z hospitalizácie, zabezpečení služieb agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, zapožičaní zdravotných pomôcok a podobne,“

uzavrela Denisa Nincová, riaditeľka Odboru sociálnych služieb Úradu BBSK.

BBSK, Lenka Štepánková, foto: -red-

 

 

 

 

 

Pozri tiež

Letná ponuka organizovaných výletov na Horehroní nebola nikdy pestrejšia

Dlho očakávané letné prázdniny, najmä zo strany žiakov a študentov, sú v plnom prúde a spolu s nimi sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *