Posledná rozlúčka s Ivanom Palúchom bude zajtra v Banskej Bystrici

Legendárny predstaviteľ Adama Šangalu či princa Bajaja, zvolenský rodák Ivan Palúch náhle zomrel vo veku 75 rokov v piatok 3. júla 2015. Koncom júna bol hospitalizovaný v martinskej nemocnici kvôli nálezu na pľúcach.

Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu 8. júla o 13. hodine vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici, no Banskobystričania majú možnosť zanechať posledný odkaz aj v kondolenčnej listine, ktorá je umiestnená vo foyer historickej Radnice.

„Banská Bystrica s hlbokým zármutkom prijala smutnú správu o smrti Ivana Palúcha, výnimočného človeka a legendárnej hereckej osobnosti. Posledný odkaz pre zosnulého Ivana Palúcha a vyjadrenie úprimnej sústrasti pre pozostalých môže vyjadriť každý, kto sa v tichej spomienke pristaví v historických priestoroch Radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici,“ uviedla Monika Pastuchová, vedúca kancelárie primátora Jána Noska.

Ivan Palúch sa narodil 20. júna 1940 vo Zvolene v rodine divadelníka a spoluzakladateľa súboru Detvan, z ktorého neskôr vzniklo profesionálne divadlo vo Zvolene. S divadelným svetom sa začal zbližovať v Banskej Bystrici, kam sa rodina presťahovala, keď mal tri roky. Po niekoľkých menších rolách dostal veľkú príležitosť ako Adam Jednoručka vo filme Marketa Lazarová (1967). Pozoruhodná historická dráma vzbudila medzinárodný ohlas a Palúchovi otvorila cestu do európskeho filmu. V roku 1968 prijal hlavnú úlohu vo filme významného režiséra Aleksandara Petroviča s názvom Biče skoro propast sveta (Čoskoro bude koniec sveta, 1969). Hereckou partnerkou mu v tejto snímke bola Annie Girardotová. K jeho nezabudnuteľným úlohám však patria najmä hlavné postavy, ktoré stvárnil vo filmovej rozprávke Princ Bajaja (1971) a v televíznom filme Adam Šangala (1972). V 70. rokoch 20. storočia sa Palúch ocitol v nemilosti komunistického režimu, keď verejne proklamoval svoj nesúhlas s príchodom vojsk Varšavskej zmluvy do republiky. Výsledkom bol zákaz filmovania a účinkovania na divadelných doskách.

V roku 2009 získal Ivan Palúch najvyššie mestské ocenenie, Cenu mesta za vynikajúce výkony a činnosť, ktorou sa významným spôsobom pričinil o kultúrny rozvoj mesta a len nedávno odhalil pamätnú dlaždičku so svojím podpisom na „hereckom chodníku slávy“ pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

(pef), foto: tasr

Pozri tiež

Projekt vybudovania nového skateparku a hokejbalového ihriska v meste pod Urpínom je bližšie k realite

Nová športová infraštruktúra pre hokejbalistov a skaterov by mohla byť realitou už aj  v Banskej Bystrici. Po …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *