Projekt VIADUKT DJ-ING na Koprášskom viadukte

Čo vznikne, keď sa dvojica popredných slovenských DJ-ov stretne na opustenom viadukte uprostred hôr Gemera? Napríklad netradičné audiovizuálne dielo Viadukt DJ-ing. Aj takéto projekty do regiónu prináša Mesto kultúry Revúca.

Koprášssky viadukt je unikátna technická pamiatka obklopená nádhernou prírodou Revúckej vrchoviny na strednom Gemeri. Tvorí súčasť takzvaných „Gemerských spojok“ – opustenej železničnej trate, po ktorej nikdy neprešiel vlak… Výstavba trate bola výzvou miestnych konštruktérov v rokoch 1939 – 1944. Po skončení 2. svetovej vojny a zmene politicko-geografických pomerov však stratila svoj plánovaný účel a jej stavba bola predčasne ukončená. 120 metrov dlhý a 36 metrov vysoký Koprášsky viadukt spolu so Slavošovským tunelom, Koprášskym tunelom a Tunelom pod Dielikom ostal nemou spomienkou na túto éru a ako kuriozitu ho navštevuje čoraz viac turistov. Postráda však praktický účel.

My v tíme Mesta kultúry Revúca sme sa presvedčili, že tento viadukt má úžasný potenciál ako “kulisa” a “lokácia” pre umelecké využitie. Dôkazom je náš nový projekt Viadukt DJ-ing, na ktorý sme k spolupráci oslovili známych slovenských DJ-ov DJ EKG a DJ MIKE SAXI. Pripravili sme im improvizované pódium priamo uprostred hlavného oblúku viaduktu a ich hudobnú produkciu nápaditými uhlami kamery zachytil kameraman Peter Balent. Aby sme ešte viac zvýraznili úžasné prírodné prostredie, v ktorom je stavba umiestnená, väčšina záberov bola vyhotovená z letiaceho dronu. Prihovorili sme sa viaduktu umením a viadukt nám ho odrazil späť v niekoľkonásobnej intenzite.

“Teší nás, že tento videozáznam zostane trvale zverejnený v online priestore, aj po skončení mesta kultúry a bude motivovať turistov k návšteve Gemera a predstaviteľov umeleckého a kreatívneho priemyslu k využitiu tejto lokácie pre svoje diela”, povedala programová a komunikačná líderka Mesta kultúry Iveta Niňajová.

Natáčanie Viadukt DJ-ingu prebehlo 9. augusta 2022 a po postprodukčných prácach sme výsledné dielo na YouTube odpremiérovali minulý týždeň, v stredu 26. októbra 2022. Nájsť ho môžete na tomto linku: https://youtu.be/N_54Eumsw9Y

Na tvorbe diela sa podieľali:

  • DJ EKG a DJ MIKE SAXI – účinkujúci
  • Peter Balent – kamera a postprodukcia
  • Erik Muľ a Martin Pižem – produkcia
  • Iveta Niňajová – námet
  • Organizácia a technická podpora : zamestnanci Mestského domu kultúry v Revúcej .

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ČO JE MESTO KULTÚRY?

Mesto kultúry je podporný a rozvojový program Fondu na podporu umenia, v rámci ktorého je každoročne podporené maximálne jedno slovenské mesto. V ňom sa následne v priebehu konkrétneho roka odohráva súbor umeleckých a kultúrnych aktivít. Pre rok 2022 bolo z tohto programu podporené mesto Revúca. Program v podobe 150 podujatí beží od 1. júna 2022 do 31. mája 2023 a je dramaturgicky rozdelený do piatich programových tém: Školstvo, Putovanie, Hviezdoveda v literatúre, Sociálna inklúzia a Ekológia. Ich cieľom je vytvoriť priestor pre vznik nových komunít, v ktorých sa obyvatelia prostredníctvom vzájomných interakcií vo verejnom priestore naučia viac, než len pasívnym prepínaním televízora vo vlastnej obývačke (od toho je odvodený názov projektu Prepni na Revúcu).

Mesto Revúca, Mgr. Martin Pižem, foto: Erik Muľ, Ondrej Števko

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *