Rekonštrukcie eurofondových ciest na Horehroní a Kokavsku úspešne napredujú

Dlho očakávané rekonštrukcie úsekov ciest Brezno – Čierny Balog a Kokava nad Rimavicou – Utekáč, na ktoré sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju podarilo získať viac ako 10,4 milióna eur z eurofondov, úspešne napredujú. Zástupcovia kraja sa o tom presvedčili na dnešnom kontrolnom dni priamo na stavenisku.

Viac ako 34 kilometrov úsekov, vrátane štrnástich mostov a jedného zosuvu, prechádza aktuálne rekonštrukciou v rámci investičnej akcie na cestách II/529 Brezno – Čierny Balog a III/2724 Kokava nad Rimavicou – Utekáč. Na rekonštrukciu sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK) podarilo získať viac ako 10,4 milióna eur z eurofondových zdrojov, celková cena diela je podľa zmluvy 13 335 890,70 eur s DPH.

Župa odovzdala stavenisko združeniu „Sihla – Utekáč“ spoločností EUROVIA SK, Dopravstav a SMS ešte v auguste a práce dnes úspešne napredujú.

„Na túto rekonštrukciu čakali obyvatelia i starostovia obcí dlho – chcem im poďakovať za ich trpezlivosť i za spoluprácu, vďaka ktorej sa túto akciu, náročnú na projekčnú prípravu, verejné obstarávanie i kontroly, ktoré v mnohých prípadoch trvajú na ministerstvách veľmi dlho, podarilo úspešne začať. Rovnako ďakujem zhotoviteľom – na ich pleciach je dnes samotná realizácia rekonštrukcie a ja verím, že sa im ju podarí dokončiť v termíne a v takej kvalite, aby zrekonštruované cesty ešte dlhé roky slúžili obyvateľom tohto regiónu,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Rekonštrukcia, ktorá je rozdelená do dvoch etáp, v sebe zahŕňa okrem iného 71 900 metrov štvorcových, kde bude využitá recyklácia za studena, osadenie viac ako 20 kilometrov nových zvodidiel a rekonštrukciu a vyčisitenie 131 priepustov. Kompletne hotovo by malo byť do konca mája budúceho roka.

„Plne si uvedomujeme, akú dôležitosť má táto rekonštrukcia pre celý región a aj preto rád informujem, že všetky práce napredujú plynule a podľa harmonogramu. Celý náš tím pracuje s obrovským nasadením, aby sme kraju a najmä jeho obyvateľom odovzdali prvotriedne stavebné diela a aby ich spokojne mohli čo najskôr využívať,“

hovorí Miloš Farkaš, riaditeľ závodu Stred EUROVIA SK.

Staveniská už BBSK odovzdal aj na ďalších eurofondových cestách a rekonštrukcie sa tak rozbehli aj v úsekoch II/571 Fiľakovo – hranica okresu Lučenec/Rimavská Sobota, kde župa zrekonštruuje takmer 10 kilometrov cesty a 8 mostov a tiež na úsekoch II/585 Pôtor – Dolná Strehová – Lučenec a II/591 cestný násyp pred obcou Horný Tisovník, kde ide o rekonštrukciu takmer päťdesiatich kilometrov ciest.

„Na vyššie spomenuté cesty sme z eurofondov získali  viac ako 20,6 milióna eur. Celkovo sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju podarilo za toto volebné obdobie získať len na cesty a cyklotrasy viac ako 60 miliónov eur z eurofondov. Z vlastného rozpočtu župa opravila za posledných päť rokov viac ako 600 kilometrov ciest, čo je najviac spomedzi všetkých samosprávnych krajov,“

uzavrel predseda BBSK Ján Lunter.

Mesto BB, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Seniori sa dozvedia viac o živote architekta svetového mena

V októbri príroda naberá na svojej kráse plnosťou rozmanitých farieb. Je ako dôchodkový vek, jeseň života, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *