Riadi eurofondy na mestskom úrade odborník?

Nástup nového primátora Jána Noska a jeho najbližšieho tímu so sebou priniesol aj zmeny v organizačnej štruktúre Mestského úradu. Začiatkom roka tak vznikol Odbor rozvojových aktivít mesta, ktorého úlohou je najmä príprava a riadenie projektov pre čerpanie fondov Európskej únie.

„Súčasné vedenie zdedilo po svojich predchodcoch katastrofálnu situáciu v príprave na čerpanie eurofondov. Preto sa činnosť najbližšieho tímu primátora zameriava, popri každodennej agende, prioritne na prípravu dokumentácie súvisiacej s čerpaním fondov,“ uvádza v nedávnej tlačovej správe hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová.

Bývalý vojak a úspešný konzultant pre vojenské zákazky

Maroš Hrádela pôsobil od roku 1971 do roku 2004 v armáde Slovenskej republiky a dosiahol hodnosť plukovníka. Po odchode si založil živnosť. V roku 2007 upozornil Tom Nicholson z denníka SME na spoločnosť Ikores, ktorej sa podľa neho počas prvej vlády Róberta Fica nebývale darilo pri získavaní štátnych zákaziek na ministerstve obrany. Ich objem stúpol na dvojnásobok a šlo o zákazky v rádoch stámiliónov korún. Zastupoval ju vtedy práve Maroš Hrádela. Od roku 2010 , počas Vladimíra Maňku, viedol odbor hospodárskej stratégie a riadenia majetku na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja. Na otázku, či bol Hrádela obsadený riadnym výberovým konaním, sme nedostali jasnú odpoveď. „Museli sme veľmi rýchlo vytvoriť nový pracovný tím, ktorý tvoria kvalifikovaní ľudia so skúsenosťami, ochotní tvrdo pracovať,“ vysvetlil primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Čerpanie eurofondov a nepolitické nominácie sú prioritou

Súčasné vedenie sa netají tým, že jeho prioritou je čerpanie eurofondov. Na včerajšom výjazdovom rokovaní vlády dokonca premiér Róbert Fico naznačil, že rozhodovanie o eurofondoch by mohlo prejsť z VÚC na mesto Banská Bystrica: „Nevylučujem preto, že padne rozhodnutie, že vezmeme rozhodovacie právomoci o eurofondoch VÚC a tieto právomoci prisúdime mestu Banská Bystrica ako krajskému mestu.“

Ján Nosko v predvolebnej kampani tiež zdôrazňoval potrebu obsadzovať dôležité posty transparentne a nepolitickými odborníkmi, no teraz sa zdá, ako keby tu bol jasný zámer presunúť čerpanie eurofondov, vrátane „odborníkov“, na súčasné vedenie mesta. Asi máme správne orientovaného nezávislého starostu.

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *