SAD Zvolen na súde žiada platbu za neodjazdené kilometre

Krajské zastupiteľstvo dnes prijalo uznesenie, ktorým vyzýva dopravcu SAD Zvolen, aby stiahol svoju žalobu o uhradenie 1,6 milióna eur. Zhodli sa na tom, že vymáhanie tejto sumy je krajne neprimerané a ide o zneužívanie zmluvných dodatkov podpísaných bývalým vedením kraja. Viacerí poslanci, ktorí za „Kotlebove dodatky“ v minulosti hlasovali, sa dnes cítia oklamaní.

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja vyzvalo spoločnosť SAD Zvolen, aby stiahla žalobu o uhradenie 1,6 milióna eur. Tie si dopravca žiada na súde s odvolaním sa na „Kotlebove dodatky“ – v nich sa mal podľa tvrdenia žalobcu kraj zaviazať, že SAD Zvolen neklesne počas platnosti zafixovaných cien počet najazdených kilometrov.

„Tento súdny spor je výsledkom nejasných formulácií v dodatku o zafixovaní zmluvných cien za kilometer v posledných dvoch rokoch pôvodného kontraktu (2008-2018). Dodatok s dopravcom uzatvoril kraj pod vedením Mariána Kotlebu a s tvrdením, že kraju ušetrí zdroje zafixovaním sadzby za kilometer. Rozsudok okresného súdu z 20. mája tohto roku, ktorý je v neprospech župy, však ukazuje, že to tak nemusí byť,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter s tým, že kraj sa voči rozsudku odvolá, ak dopravca na stiahnutie žaloby nepristúpi.

SAD Zvolen si na súde žiada doplatiť 1,6 milióna eur za to, že najazdil menší počet kilometrov ako v referenčnom roku, ku ktorému mali byť ceny zafixované.

„Táto suma predstavuje 12% z celkových nákladov na dopravu uhradených dopravcovi z rozpočtu BBSK. Peniaze pýta za neodjazdenie 4800 kilometrov, ktoré predstavujú 0,15% z celkového počtu 20 miliónov dopravcom odjazdených kilometrov. Okolnosti, za akých došlo k zníženému počtu odjazdených kilometrov, ktoré sú predmetom žaloby, považujeme za objektívne, odôvodniteľné a udiali sa plne vo verejnom záujme. Zneužívanie zmluvných dodatkov podpísaných bývalým vedením BBSK na čele s M. Kotlebom na vymáhanie takejto sumy považujeme za krajne neprimerané, v hrubom rozpore s verejným záujmom, ako aj neadekvátne vo vzťahu ku skutočnosti, že BBSK uhrádza svoje záväzky za odjazdené kilometre načas a v riadnej výške,“ píše sa v uznesení, ktoré dnes prijalo krajské zastupiteľstvo.

Poslanci zároveň dopravcu vyzvali, aby vo verejnom záujme a v záujme obyvateľov BBSK v tejto veci pristúpil na takú dohodu o urovnaní tohto sporu, ktorá bude vo finančnom vyjadrení zodpovedať alikvótnemu podielu neodjazdených kilometrov na celkovom počte odjazdených kilometrov.

Nižší počet odjazdených kilometrov pritom súvisí jednak s objektívnymi dôvodmi – pribudol jeden štátny sviatok a tým pádom spoje, ktoré premávajú len v pracovné dni, nevyrazili, jednak s verejným záujmom a zlepšením dostupnosti dopravy pre obyvateľov kraja.

„Verejný záujem v prospech cestujúcich predstavoval presun dvoch spojov z jedného dopravcu na druhého, s cieľom zlepšenia dopravnej dostupnosti občanom a zníženia počtu prestupov. Považujeme za absurdné a neprimerané, aby za neodjazdených 0,15% objemu zazmluvnených kilometrov požadoval dopravca ekvivalent nákladov za 12% celkového objemu výkonov,“ doplnil Ján Lunter.

Nespokojní sú aj poslanci, ktorí v minulosti za prijatie dodatkov hlasovali. „Keď sme schvaľovali ako poslanci BBSK dodatok k zmluve so spoločnosťou SAD Zvolen, tak nás bývalý predseda, pán Kotleba, ubezpečoval, že akonáhle zafixujeme cenu za kilometer, tak samosprávny kraj ušetrí niekoľko miliónov eur. Dnes s hrôzou zisťujem ako poslankyňa, že sme boli oklamaní a že máme súkromnému dopravcovi zaplatiť 1,6 milióna eur za kilometre, ktoré neodjazdil. Vyzývam aj ja ako poslankyňa predsedu predstavenstva SAD Zvolen, aby sa tejto sumy vzdal, pretože si myslím, že občania kraja jednoducho nemôžu platiť za niečo, čo nevyužili vo svoj prospech,“ povedala Božena Kováčová, poslankyňa ZBBSK za obvod Žiar nad Hronom.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Letná ponuka organizovaných výletov na Horehroní nebola nikdy pestrejšia

Dlho očakávané letné prázdniny, najmä zo strany žiakov a študentov, sú v plnom prúde a spolu s nimi sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *