Smer zatiaľ o Figeľovi nerozhodne,v utorok prídu na rad reštrukturalizácie

Parlament dnes o odvolaní šéfa KDH Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady SR nerozhodne. Ak by aj stihli vystúpiť všetci rečníci prihlásení do rozpravy, hlasovať sa dnes nebude. Oznámil to predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní poslaneckého grémia.
Poslanci sa tiež dohodli, že rokovať budú dnes len do 14.00 h. Do lavíc sa vrátia v utorok 21. apríla ráno o 9.00 h. Ak by dnes nestihli uzavrieť rokovanie o Figeľovi, nie je jasné, kedy sa k nemu vrátia. V utorok totiž budú diskutovať o tom, či prijať zmeny v reštrukturalizáciách firiem v zrýchlenom režime. Kedy bude plénum rozhodovať o Figeľovom osude na poste podpredsedu parlamentu, by sa mali poslanci dohodnúť v utorok.
Figeľa chce odvolať Smer-SD, lebo je podľa neho zodpovedný za situáciu, v ktorej sa ocitli veritelia stavebnej spoločnosti Váhostav-SK. Opozícia stojí za Figeľom. Avizovala, že ak Smer-SD Figeľa odvolá, stiahne svojich ľudí zo všetkých funkcií v parlamente. Za situáciu okolo Váhostavu-SK viní opozícia sociálnych demokratov.
Šéfa KDH navrhuje Smer-SD odvolať počas mimoriadnej schôdze, na ktorej chcela vláda riešiť situáciu veriteľov veľkých firiem v reštrukturalizáciách. Prišla s návrhmi, ktoré chce prijať v zrýchlenom režime. Parlament zatiaľ nerozhodol ani o tom, či to bude v skrátenom konaní alebo nie. Keď o tom rozhodne, bude rokovať o samotných návrhoch na zmeny v zákonoch.
Vláda navrhuje zmeny, vďaka ktorým by si malí veritelia mohli od reštrukturalizovaných firiem vymáhať až 100 % dlhovaných peňazí. A to zo ziskov a iných príjmov majiteľov týchto firiem. Dlhy spoločností by sa tak v budúcnosti nemali vymazať.
Pôvodne kabinet navrhoval, aby si malí veritelia mohli vymáhať bez premlčania 40 % pohľadávok. Štát by ich potom od podnikateľov odkupoval cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB). Najnovšie vláda chce zvýšiť aj podiel pohľadávok, ktoré chce cez záručnú banku okamžite odkupovať. Stúpnuť má na 50 % z ich hodnoty. SZRB má odkupovanie pohľadávok financovať z osobitného bankového odvodu.

■tasr■

Pozri tiež

Od stredy začína postupné uvoľňovanie opatrení

Predseda vlády SR Igor Matovič spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom a tímom odborníkov v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *