Každý rok na jar pozývajú výskumné ústavy a univerzity celého sveta stredoškolákov na jednodňový program, aby si vyskúšali prácu na špici základného výskumu v projekte Masterclasses. V tomto roku sú organizované od 25. februára do 2. apríla a pritiahnu študentov zo 42 krajín. Svoje dvere v rámci programu študentom opäť otvorila aj Fakulta prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá sa do projektu zapája každoročne.
Privítala stovku študentov z dvanástich stredných škôl z celého kraja. „Študenti majú možnosť vyskúšať si, ako to vyzerá, keď hľadáme nové častice. Vyskúšajú si prácu s ozajstnými dátami získanými pri výskume vo Veľkom hadronovom urýchľovači (LHC) v CERNe. Taktiež majú k dispozícii softvér, ktorý bol tiež vyvinutý v CERNe. Pomocou neho budú dáta analyzovať,“ vysvetľuje docent Boris Tomášik z katedry fyziky Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela.
Počas doobedia absolvovali študenti tri prednášky, ktoré im priblížili časticovú fyziku, oboznámili ich s výskumom Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) a pripravili ich na praktické cvičenie. Poobede si vyskúšali „na vlastnej koži“ prácu vedcov a analyzovali reálne dáta z urýchľovača. V závere sa žiaci zúčastnili video konferencie, počas ktorej sa spojili s ďalšími tromi univerzitami v Barcelone, Neapole a v poľskom meste Bielsko-Biała, na ktorých v tom čase tiež prebiehali Majstrovské triedy. Tá bola moderovaná priamo výskumníkmi zo švajčiarskeho CERN.
(pef)