Stromy v meste, áno či nie?

Nadácia Ekopolis svoje tretie podujatie z cyklu Záhradné dišputy tentokrát rozšírila o zaujímavý workshop. Viedol ho Tomáš Fraňo, člen správnej rady ISA, certifikovaný arborista European Arboricultural Council a International Society of Arboriculture.

Workshopu zameraného na ukážky diagnostiky a ošetrenia mestských stromov sa zúčastnilo 20 ľudí, a to z radov zamestnancov Mestského úradu a Okresného úradu z Banskej Bystrice, Zvolena, Slovenskej agentúry pre životné prostredie, Inšpekcie životného prostredia, firmy ZAaRES, záhradníctiev, ale i neziskových organizácií zameraných na ochranu životného prostredia a Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Košice 2013. V rámci workshopu sa účastníci dozvedeli viac o diagnostike drevín, stanovení potrebných zákrokov pre zabezpečenie prevádzkovej bezpečnosti stromov v súvislosti s tým, na akom mieste rastú. Arboristi predviedli aj ukážky ošetrenia a zabezpečenia stromov v priestoroch záhrady pri Záhrada CNK.

Popoludní sa uskutočnila diskusia na v súčasnosti veľmi aktuálnu tému, či sú stromy v meste nebezpečenstvom alebo nevyhnutnosťou.

„Účastníci diskusie sa aj na základe predvedených praktických arboristických zásahov zhodli v názore, že starostlivosť o dreviny v urbanizovanom prostredí je vysoko odborná a špecializovaná činnosť a preto je nevyhnutné – aj s ohľadom na dynamiku vývoja a možné následky – ju zveriť výhradne arboristickým firmám s potrebnou kvalifikáciou, vybavením a skúsenosťami. Zo strany arboristov tu zazneli odporúčania, že priebežná a preventívna kontrola a údržba drevín v meste je jednoznačne lepšou voľbou, ako riešenie následných havarijných situácií po kalamitných situáciách. S optimizmom laická aj odborná verejnosť prijala správu o vypracovaní štandardov pre orez drevín, ktoré sa už čoskoro majú stať súčasťou platnej legislatívy a budú tak záväznou normou pre všetky úkony pri starostlivosti o dreviny rastúce v intraviláne,” uviedol Milan Hronec, účastník podujatia a programový manažér Nadácie Ekopolis.

V Banskej Bystrici je dlhodobo časťou verejnosti a aktivistov kritizovaný prístup mestského úradu a spoločnosti ZAaRES k drevinám v meste a je len dobre, pokiaľ zástupcovia samosprávy majú záujem rozširovať svoje znalosti v tejto oblasti.

(pef)

Pozri tiež

Banskobystrickú hudobnú jar vyplní päť koncertov vážnej hudby

Festival klasickej hudby, ktorý patrí medzi najstaršie na Slovensku, napíše v tomto roku už 63. kapitolu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *