Študentky dizajnu z Technickej univerzity vo Zvolene budú vystavovať v Miláne počas Milano Design Week

Štyri študentky Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene budú v apríli počas milánskeho Medzinárodného veľtrhu nábytku vystavovať na pôde Generálneho konzulátu Kultúrneho centra Českej republiky v Miláne svoje diela vytvorené v rámci projektu Identita.

Projekt medzinárodnej študentskej výstavy Identita je v poradí už piatym spoločným projektom spolupráce Technickej univerzity vo Zvolene s Univerzitou Tomáša Baťu v českom Zlíne. Okrem týchto dvoch univerzít, ktorí sú hlavnými partnermi projektu, sa na výstave podieľajú aj Masarykova univerzita z Českej republiky, portugalská University of Algarve a National Taipei University of Technology z Taiwanu.

Samotná výstava sa bude konať v dňoch 16. – 24. apríla tohto roku a bude tak jedným zo sprievodných podujatí konajúcich sa počas mimoriadne prestížneho Medzinárodného veľtrhu nábytku v Miláne, známeho aj pod menom Milano Design Week, ktorý je jedným z najväčších veľtrhov svojho druhu na svete. Výstavný projekt je jedným z iba piatich podujatí podporených priamo milánskou štvrťou Porta Venezia. Hostiteľom výstavy je už tradične Generálny konzulát Českej republiky v Miláne. Jednou z kurátoriek výstavy je aj Elena Farkašová zo zvolenskej Katedry dizajnu nábytku a interiéru, pričom vedúci tejto katedry René Baďura je spoluautorom priestorového riešenia výstavy.

Vystavujúcimi autorkami z Technickej univerzity vo Zvolene sú nasledovné študentky, ktorých diela sú charakterizované podľa katalógu umeleckých diel k výstave projektu Identita, ktorého autorkou je Elena Farkašová:

  • Martina Tretiaková s dielom „TONE LINE – Modulárna stolička inšpirovaná hudbou, konkrétne melodickou linkou. Možno ju preskladať podľa momentálnej nálady.“ (pedagogické vedenie – Marián Ihring),
  • Hana Šegedová s dielom „CLIMBER’S REFUGE – Útulňa pre horolezcov v mnohých ohľadoch odráža ich hodnoty a napĺňa špecifické potreby. Úspornosť, prírodné materiály ale aj výrazná farebnosť tu hrajú dôležitú úlohu.“ (pedagogické vedenie – Júlia Kaštierová),
  • Nikola Kamenská s dielom „HAUTE COUTURE – Elegantná stolička, ktorá však poskytuje veľmi nepohodlné sedenie, evokuje komplikovanú povahu módy. Odkazuje na vzťah medzi utrpením a krásou výsledného obrazu.“ (pedagogické vedenie – Marián Ihring),
  • Iveta Holubčíková s dielom „GROW – Variabilná detská stolička so svojou vlastnou osobnosťou, vďaka ktorej sa do nej môže zrkadliť osobnosť dieťaťa. Rastie spolu s používateľom a podporuje rozvoj haptiky, motoriky a kreativity.“ (pedagogické vedenie – Zuzana Tončíková).

Okrem týchto prác študentiek v rámci výstavy Identita počas Milano Design Week 2024 bude vystavovať aj samotná Katedra dizajnu nábytku a interiéru a jej pedagogovia v priestoroch Base (dielne La Scala) v štvrti Zona Tortona s aktuálne riešeným projektom pod vedením Zuzany Tončíkovej. Informovať Vás budeme čoskoro.

Pozývane všetkých návštevníkov milánskeho nábytkárskeho veľtrhu zažiť dizajnérske umenie svetovej úrovne z produkcie Technickej univerzity vo Zvolene!

O nás:

Technická univerzita vo Zvolene je moderná vysokoškolská inštitúcia, ktorá rozvíja tvorivé vedecké bádanie a na jeho základe poskytuje vzdelávanie vo všetkých troch stupňoch vysokoškolského štúdia v európskom vzdelávacom a výskumnom priestore. V systéme vysokých škôl na Slovensku má jedinečnú profiláciu so zameraním na komplex les – drevo – ekológia – environment s primeraným rozšírením do ďalších technických, prírodovedných, bezpečnostných, ekonomických a umeleckých oblastí.

V súlade s profiláciou napĺňa Technická univerzita vo Zvolene svoje poslanie zelenej univerzity, ktoré pramení z tradícií banskoštiavnickej Baníckej akadémie ako jednej z najstarších vysokých škôl technického a lesníckeho zamerania v Európe i vo svete. Od januára 2021 je členom Konzorcia slovenských vysokých škôl U10+. Technická univerzita vo Zvolene má v súčasnosti štyri fakulty, ktorými sú:

  • Lesnícka fakulta,
  • Drevárska fakulta,
  • Fakulta ekológie a environmentalistiky,
  • Fakulta techniky
zdroj a foto: Technická univerzita vo Zvolene, Ján Lichý

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *