Unikátne múzeum v Revúcej

Unikátne múzeum v Revúcej sa dostáva z papiera do reality, kraj dnes slávnostne odovzdal stavenisko zhotoviteľovi.

Projekt premeny budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej na unikátne zážitkové múzeum Litterra má za sebou ďalší dôležitý míľnik. Kraj dnes slávnostne odovzdal stavenisko zhotoviteľovi, ktorý premení na realitu víťazný projekt z dielne štúdia YOUNG.S architekti. Už koncom budúceho roka by tu tak návštevníci mohli zažiť cestu do vesmíru aj rozprávkových svetov.

Po dvojkolovej architektonicko-dizajnérskej súťaži, projektovej príprave, zabezpečení financovania a obstaraní zhotoviteľa má projekt premeny Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej za sebou ďalší dôležitý míľnik. Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a ním zriadenej organizácie Litterra dnes slávnostne odovzdali stavenisko víťaznej firme Reinter, ktorá sa pustí do samotnej výstavby unikátneho múzea.

Historickú budovu a priľahlý areál čaká revitalizácia a premena na modernú, interaktívnu expozíciu, s dôrazom na jedinečnosť každého výstavného priestoru. Cieľom BBSK v priestoroch niekdajšieho gymnázia je propagácia slova, vzdelávanie širokej verejnosti v oblasti literatúry, divadelníctva, kozmonautiky a mineralógie a vytváranie zázemia pre ľudí z kreatívneho priemyslu.

„Dnes je zatmenie slnka a mesiac sa dostáva do pozornosti, čo je veľmi symbolické, keďže jedným z príbehov, ktorý má toto múzeum svojim návštevníkom rozpovedať, je príbeh diela Hviezdoveda od revúckeho rodáka Gustáva Reussa o ceste na mesiac. V tomto regióne žili a pôsobili básnici, literáti a ja sa preto veľmi teším, že tento projekt vzniká práve tu a že budova bývalého gymnázia dostane takéto dôstojné využitie,“ povedal na dnešnom slávnostnom odovzdaní staveniska predseda BBSK Ján Lunter.

Projekt bude financovaný z úverových zdrojov, ktoré poskytol Slovak Investment Holding vo výške 2,4 milióna eur a má ambíciu prepojiť a prezentovať moderné formy literárnej tvorby ako sú komiksy, používanie literárnej produkcie v hudbe a v divadle, fantasy a vytvára aj priestor na medziodborovú a medzigeneračnú komunikáciu prostredníctvom rozprávok.

„Dostali sme sa do štádia, kedy jedna etapa končí. Máme v sebe obrovský pocit radosti, že sme prešli cez pomyselný Rubikon a už neexistuje cesta späť. Začíname stavať,“ povedal Jozef Balužinský, riaditeľ neziskovej organizácie Litterra. Ten vyzdvihol aj prístup zhotoviteľa, ktorý vzišiel z verejného obstarávania s prísnymi podmienkami.

„Som veľmi rád, že tento projekt má srdce a stoja tu ľudia, ktorí na ňom pracovali a vložili do neho svoju energiu. Za 25 rokov našej činnosti sme dokončili každú jednu stavbu a najviac nám záleží na tom, aby zákazník bol spokojný. Držte nám palce, máte naše slovo, že tú stavbu dokončíme,“ uzavrel Jaroslav Pčola, konateľ spoločnosti Reinter.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *