Pred štyrmi rokmi mesto Brezno spustilo veľký projekt, vďaka ktorému sa môžu vzdelávať občania po päťdesiatke. Prví absolventi Virtuálnej Univerzity tretieho veku si už vlani prevzali diplomy o úspešnom ukončení štúdia a zúčastnili sa na promócii v Prahe. Pre ďalších záujemcov o vzdelávanie výučba pokračuje aj naďalej.
Univerzitu tretieho veku v Brezne navštevuje 34 študentov, a to nielen seniorov, ale aj ľudí v strednom veku, ktorí sú ešte ekonomicky aktívni.
Výučba sa koná formou online spoločnej prednášky
Myšlienka realizácie tohto projektu vznikla na základe spolupráce s partnerským mestom Nový Bydžov, kde zaznamenali veľký záujem seniorov o výučbu. Poslucháči sa stretávajú jedenkrát za dva týždne v Dennom centre Prameň, ktoré je zároveň zaregistrovaným konzultačným strediskom Českej zemědělskej univerzity v Prahe, Fakulty ekonomicko-prevádzkovej na základe zmluvy s mestom Brezno. Systém je založený na multimediálnych prednáškach, natočených vysokoškolskými lektormi, ktoré sa prostredníctvom internetu prenášajú do výukových miest. Využitím informačných technológií je tak možné sprístupniť vzdelávanie širokému okruhu záujemcov a tým poskytnúť rovnaké príležitosti všetkým, (nielen) seniorom, bez rozdielu miesta bydliska. Výučba sa koná formou online spoločnej prednášky, pripravenej univerzitnými profesormi a na záver študenti absolvujú spoločný test zo zapamätaného učiva.
V prípade, že by sa známkovalo, všetkých by ohodnotili na výbornú
Počas štúdia, ktoré trvá tri roky, poslucháči absolvujú šesť semestrov, ale v prípade záujmu môže každý pokračovať aj ďalej a voliť si ďalšie témy. Minulý týždeň si študenti prevzali pamätné listy o úspešnom ukončení prvého semestra z rúk vedúcej odboru starostlivosti o obyvateľa Janky Lemberkovej a Kataríny Kokavcovej z Denného centra Prameň, ktoré sú dušou tohto vzdelávacieho projektu.
Cyklus prednášok má názov Svet okolo nás a venuje sa rôznym oblastiam života. Súčasťou sú napr. Čínska medicína v našej záhradke, Etika ako východisko z krízy spoločnosti, Ľudské zdravie, Genealógia – hľadáme svojich predkov, Cestovanie – čo sme možno nevedeli, Dejiny odevnej kultúry. Od roku 2022 sú vytvorené dve skupiny študentov. „Pokračujúci a noví poslucháči si mohli vybrať z ďalších zaujímavých tém ako Život s energiami, Včelársky rok, Pestovanie využitie jedlých a liečivých húb, Lesníctvo, Leonardo da Vinci a iné. Na škodu je, že sa neznámkujú, všetkých by sme ohodnotili známkou výborná, pretože perfektne spolupracujú, dodržiavajú pravidlá a termíny, či už vypracovania testov, alebo aj iných záležitostí týkajúcich sa štúdia, skrátka sú vzorní študenti. Týmto vlastne šíria aj dobré meno nášho mesta v zahraničí, lebo aj ČZU Praha vidí spoluprácu z našej strany a tiež aj úsilie študentov,“ konštatuje Katarína Kokavcovcová.
Promócia v Prahe je veľkým zážitkom spojeným aj s návštevou hlavného mesta
Vzdelávanie touto formou výuky je výbornou myšlienkou, nielenže umožňuje aj v seniorskom veku získavať nové vedomosti, ale zároveň študovať širšiemu okruhu ľudí. „Za štúdiom netreba cestovať, ale výuka sa uskutočňuje priamo v našom meste. Okrem možnosti získať vedomosti z najrôznejších oblastí nášho života sa virtuálnym vzdelávaním seniori zdokonaľujú aj v práci s počítačom, čo je v dnešnej dobe veľmi dôležité a čo je v súlade s Národným programom aktívneho starnutia, v rámci ktorého sa mesto snaží vytvárať aj ďalšie možnosti vzdelávania pre seniorov,“ dodala Janka Lemberková.
Po úspešnom ukončení štúdia sa opäť všetci študenti môžu tešiť na promóciu v Prahe. „Je to veľký zážitok, slávnosť je spojená aj s návštevou tohto mesta. Mnohí tak mali skutočný dôvod cestovať a neodkladať svoje plány na „neskôr“ a videli Prahu snáď v tom najkrajšom období.“