V Detve župa postaví nové Centrum tradičnej kultúry, už pozná jeho podobu

V súťaži o návrh novostavby Centra tradičnej kultúry, ktorú plánuje na pozemku v centre Detvy postaviť Banskobystrický samosprávny kraj, uspel architektonický ateliér 2021. Jeho návrh vybrala odborná porota ako najkomplexnejší v dvojkolovej urbanisticko-architektonickej súťaži.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) dnes predstavil, ako bude vyzerať nová budova, ktorú pre potreby Centra tradičnej kultúry plánuje postaviť v Detve. Jej podobu hľadala župa v urbanisticko-architektonickej súťaži, do ktorej sa v prvom kole prihlásilo pätnásť renomovaných architektonických kolektívov. Do druhého kola ich postúpilo päť, porotu najviac oslovil návrh ateliéru 2021.

„Víťazný návrh predstavuje po architektonickej stránke najkonzistentnejšie riešenie. Z vizuálneho hľadiska novonavrhované budovy na prvý pohľad pôsobia k prostrediu striedmo a pokorne. Prezentujú tradičné formy, konštrukcie, farebnosť i materialitu ľudovej architektúry, pričom do nich integrujú aj súčasné moderné prvky veľkoformátových okien a ďalšie remeselné a umelecké detaily, akým je aj logo v rozete štítovej steny,“

povedal k víťaznému návrhu predseda poroty, architekt Martin Paulíny.

Rovnako, ako víťazný návrh, aj celý priebeh súťaže sa dá považovať za výnimočný. „Podobnú súťaž, ktorá mala dve etapy a svoje návrhy mohli zapojené architektonické kolektívy konzultovať s porotou na workshopoch, sme otestovali po prvý raz. Dostali sme veľmi pozitívne ohlasy odbornej verejnosti,“ doplnila Hana Kasová, vedúca oddelenia revitalizácií Úradu BBSK.

Výnimočný projekt

Celý projekt je neobvyklý aj z ďalšieho dôvodu. „Nie je bežné, že by v dnešnej dobe samosprávy investovali do novostavby, ktorá má slúžiť pre kultúrne účely. Rovnako, a to musím povedať, že bohužiaľ, stále nie je obvyklé, aby sme sa na verejný priestor pozerali komplexne a očami odborníkov a nie iba cez najnižšiu cenu verejného obstarávania. My sme „porušili“ obe tieto zvyklosti a vďaka tomu dnes máme kvalitný návrh, ktorého uskutočnenie bude dôstojne slúžiť obyvateľom Detvy a širokého okolia. To všetko bolo možné aj vďaka spolupráci s Mestom Detva, ktoré našlo a poskytlo vhodný pozemok, kde bude môcť nová budova stáť,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Víťazný návrh je rozdelený na etapy, čo umožní jeho postupnú realizáciu podľa dostupných zdrojov. Uchádzať sa kraj plánuje aj o peniaze v rámci Integrovanej územnej stratégie.

„Mám obrovskú radosť, že sa nám podarilo túto súťaž uskutočniť a novú budovu Centra tradičnej kultúry posunúť bližšie k realizácii. Všetky návrhy, ktoré nám architekti predstavili sú pre mňa skvostné, veľmi sa mi páči aj ten víťazný. Ako kraj investujeme do kultúry veľa, všímajú si to aj v iných krajoch a vnímajú to ako inšpiráciu. Prichádzame tiež s novinkami a inovatívnymi riešeniami,“

povedal Roman Malatinec, podpredseda BBSK pre oblasť kultúry.

Dobrú spoluprácu a prínos pre mesto Detva vyzdvihol primátor mesta Branislav Baran: „Sme veľmi radi, že Centrum tradičnej kultúry si vybralo mesto Detva a že sme mohli byť súčinní pri hľadaní pozemku. Verím, že toto miesto oživí naše námestie a bude lákadlom pre ľudí, aby prišli do historickej časti Detvy.“

„Čaká nás ešte veľa práce, cez dopracovanie štúdie, získanie potrebných povolení a súťaž na realizátora stavby, už dnes však vieme, že staviame na kvalitnej vízii. Centrum tradičnej kultúry dnes v Detve sídli v prenajatých priestoroch, ktoré neumožňujú ďalší rozvoj jeho aktivít. Ide pritom o pobočku nášho osvetového strediska, ktorá plní významné úlohy pri zachovávaní a mapovaní tradičnej kultúry našich predkov,“ doplnil riaditeľ Podpolianskeho osvetového strediska Jaroslav Černák.

Viacúčelová stavba s dôrazom na udržateľnosť

Celkom nový areál v historickej časti Detvy bude slúžiť ako kancelárske, workshopové a výstavné priestory s tanečnou sálou s javiskom, dielňami a ubytovacími kapacitami s príslušenstvom. Jeho súčasťou budú vnútorné aj vonkajšie priestory na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia pre deti i dospelých.  Centrum bude fungovať aj ako voľná kultúrna infraštruktúra, kde sa budú môcť uskutočniť podujatia rôzneho charakteru.

Stavba bude projektovaná ako ekologická, s nízkymi prevádzkovými nákladmi a využitím obnoviteľných zdrojov energie, súčasťou areálu budú aj opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmenu klímy – vsakovanie zrážkových vôd na mieste, čo najvyšší podiel zelene či možnosť tienenia exteriérových pobytových priestorov a ochrana interiérov pred prehrievaním v letnom období.

„Pri tvorbe nášho návrhu sme sa inšpirovali tradičným staviteľstvom. Radi by sme použili čo najviac ekologické materiály. Napríklad drevo, s ktorým budeme pracovať súčasným, sofistikovaným spôsobom a vytvoríme z neho modernú architektúru, ktorá bude vychádzať z tej historickej. Dôležité je, že nepôjde len o budovy samotné, ale aj o vonkajší priestor. Ten navrhujeme v podobe otvoreného parčíku, ktorý bude verejnosti voľne prístupný a využiteľný ako rozšírenie námestia pri konaní rôznych trhov, jarmokov či kultúrnych podujatí,“

povedal architekt Ondrej Marko z ateliéru 2021.

Kultúra ako nástroj spolupráce

„Kultúra je pre nás v BBSK dôležitá a vnímame ju zo širšieho pohľadu. Vytvára priestor pre komunitné stretávanie, intelektuálne podnety a formovanie našej spoločnosti. Tam, kde nie je kultúra, nastupuje nekultúra, hoaxy a extrémizmus. Aj preto sme v predošlom volebnom období investovali do obnovy a rekonštrukcie našich kultúrnych inštitúcií šesťkrát viac prostriedkov ako za župana Kotlebu,“ doplnil Ondrej Lunter.

Tento rok má kraj v kapitálovom rozpočte na oblasť kultúry 1,5 milióna eur a rozbehnuté viaceré projekty, ktoré prinesú kultúru aj do menej rozvinutých regiónov. Ide napríklad o premenu Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej na interaktívne múzeum zamerané na literatúru a vesmír Litterra.

„Vďaka spolupráci s aktívnymi majiteľmi sa budova starej školy v Kokave nad Rimavicou postupne mení na centrum kultúry s odkazom na slávnu sklársku históriu regiónu, v Jelšave prechádza postupnou rekonštrukciou kaštieľ Coburgovcov, ktorý má rovnako potenciál podporiť kultúrny turizmus v tejto oblasti. Verím, že už čoskoro sa k nim pridá aj Centrum tradičnej kultúry v celkom nových priestoroch,“

uzavrel banskobystrický župan.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Neznáme Pobaltie, jazyk a tradičné zvyky v Litve

Prví obyvatelia Litvy boli baltské kmene, ktoré začali v 10. storočí vytvárať organizovanú spoločnosť. Bolo to …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *