V nemocnici zriadili ukrajinské ambulantné centrum

Vo FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica od pondelka 11. apríla 2022  otvorili pre utečencov z Ukrajiny ambulanciu, kde im poskytnú ambulantné vyšetrenie a predpíšu lieky.

Ambulancia  bude fungovať v pracovné dni  v priestoroch Ambulancie pohotovostnej služby v lôžkovej časti na -1. poschodí, ktoré sú v tom čase nevyužité.

Na ambulancii budú ordinovať lekári nemocnice, ktorí sú pôvodom z Ukrajiny. Odbúra sa tak problém s jazykovou bariérou.  Úlohou  ambulancie bude zistiť anamnestické údaje o zdravotnom probléme pacienta, vysvetliť mu ďalší postup, prípadne odoslať na ďalšie vyšetrenie.  V prípade, že pacient  berie pravidelne lieky, bude možné si ich tu dať predpísať.

Ambulancia uľahčí odídencom prístup k špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, zároveň sa však nebudú zvyšovať počty pacientov na ostatných ambulanciách nemocnice.

„Veríme, že tento krok zjednoduší proces manažmentu pacientov z Ukrajiny. Od vypuknutia konfliktu vo februári, až doteraz, sme v nemocnici na urgentnom príjme ošetrili 42 pacientov ukrajinskej národnosti, špecializované ambulantné ošetrenie potrebovalo 32 a piati boli hospitalizovaní. Toto sú zatiaľ počty, ktoré dokážeme bez problémov zvládnuť a nijakým spôsobom neobmedzujú poskytovanie starostlivosti ostatným našim pacientom,“

informovala Ing. Miriam Lapuníková, MBA, riaditeľka nemocnice.

Ambulancia má ordinačné hodiny pondelok až piatok od 8.00 – 15.00 hodiny.

Je potrebné, aby sa pacienti preukázali dokladom o oprávnení na poskytnutie zdravotnej starostlivosti (preukaz cudzinca žiadajúceho o poskytnutie dočasného útočiska), alebo dokladom o tolerovanom pobyte („odídenec“). V uvedených prípadoch majú pacienti nárok na čiastočne hradenú zdravotnú starostlivosť.

Viac informácií o poskytovaní zdravotnej starostlivosti  pre utečencov je možné nájsť na webovej stránke nemocnice: https://www.fnspfdr.sk/category/ukrajina/

FNsP BB, Ružena Maťašeje, foto:red.

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *