Vďaka novému projektu spoločnosti Harmanec-Kuvert vzniknú na Horehroní ďalšie pracovné miesta

Spoločnosť Harmanec-Kuvert v Bujakove slávnostne otvorila nový sklad surovín. Realizáciou projektu celková výroba papierových tašiek postupne narastie na 550 miliónov kusov za rok a počet zamestnancov sa zvýši na viac ako 300.

Papierové tašky spoločnosť začala vyrábať v roku 2019. Spustenie novej prevádzky bolo odpoveďou na silnejúci dopyt zákazníkov a predajcov po ekologických formách obalových materiálov, ktoré postupne nahrádzajú neekologické plastové tašky.

Mnohonásobné zvýšenie výroby prinesie do regiónu desiatky nových pracovných miest

Harmanec-Kuvert ukončil druhú etapu modernizácie výroby, ktorá je postupne rozdelená do roku 2024, a na ploche 2400 m2 postavil nový sklad surovín. Podľa slov prezidenta holdingu Eco-Investment, a. s., Milana Fiľa, od roku 2003, kedy vytvorili Joint – Venture s nemeckým Mayer – Kuvert, do podniku investovali takmer 50 mil. eur. Investičné náklady na realizáciu ďalšej etapy si vyžiadali 30 mil. eur. „Celková výroba papierových tašiek sa postupne zvýši zo súčasných 100 mil. ks/rok na 500 až 550 mil. ks/rok a k súčasným štyrom strojom pribudne ďalších šesť moderných vysokovýkonných. Realizácia projektu poskytne miestnym obyvateľom živobytie na ďalšie desaťročia. Mnohonásobné zvýšenie výroby prinesie do tohto ťažko skúšaného regiónu desiatky nových pracovných miest.“ Ako pokračoval, v ekológii, papieri a systéme recyklácie vidia budúcnosť. „Tieto tašky sú žiadané. Samozrejme, musíme nielen vyrábať, ale aj získať odbyt. To je pre nás všetkých, ktorí tu robia, nielen pre obchodné oddelenie, veľká úloha.“

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli k realizácii skvelého projektu

Harmanec-Kuvert patrí medzi najmodernejšie závody svojho druhu v Európe. „Je za tým nesmierne úsilie, veľa práce a obetavosti každého jedného zamestnanca. Ďakujem celému vedeniu spoločnosti, mojim drahým kolegom a všetkým pracovníkom závodu za ich obetavú prácu. Pevne verím, že výrobe ekologických tašiek v našom závode sa bude dariť aj naďalej,“ dodal Milan Fiľo.

Slová vďaky v slávnostný deň vyjadril aj primátor Tomáš Abel, ktorý uvedenie do života druhej etapy modernizácie výroby vníma ako ďalší veľký krok vpred. „Ďakujem Milanovi Fiľovi, riaditeľovi Júliusovi Ernekovi a celému jeho tímu zamestnancov, ktorí v spolupráci s naším mestom urobili všetko pre to, aby sa aj toto dielo podarilo. Som nesmierne vďačný, že v regióne vytvoríme ďalšie pracovné miesta pre obyvateľov. Spolupráca s Harmancom-Kuvert nie je krátkodobá, od roku 2015, kedy som sa stal primátorom, intenzívne komunikujeme a verím, že aj podporou samosprávy môžu vznikať takéto významné projekty. Ďakujem za výbornú spoluprácu zamestnancom a vedeniu spoločnosti a prajem im veľa osobných a profesionálnych úspechov.“

Spoločnosť Harmanec-Kuvert mestu výrazne finančne pomáha aj v iných oblastiach, Milan Fiľo osobne podporil krásnu myšlienku zhotovenia pomníka 91 obetiam druhej svetovej vojny na starom cintoríne, ktorý odhalili minulý štvrtok. Za vynikajúcu spoluprácu s mestom Brezno, výnimočný prínos pri vytváraní nových pracovných miest v regióne a finančnú podporu v oblasti kultúry a športu, primátor Milanovi Fiľovi odovzdal ocenenie. Slová vďaky boli obojstranné, keď prezident Eco-Investment, a. s, primátorovi daroval malú cenu holdingu, ktorou sa mu poďakoval za veľké úsilie pre rozvoj breznianskeho regiónu.

Energetickú náročnosť znížili o polovicu už pred desiatimi rokmi

Papierové tašky nepoputujú len na slovenský či český trh. Ten je podľa riaditeľa spoločnosti Júliusa Erneka veľmi malý. Musia dovážať aj do Anglicka, Francúzska či Belgicka. Problém nemajú ani s obsadením pracovných miest. „Záujem je veľký. Hlavne preto, že poskytujeme špeciálne podmienky, rôzne benefity. Napríklad právne či ekonomické služby zadarmo, takisto pobyt v kúpeľoch, odmeny za univerzálnosť strojníkov, lístky do okolitých lyžiarskych stredísk a ďalšie.“ Šéf Harmanca nedopustí ani na mladých ľudí. „Sú šikovní a inteligentní. Nemajú síce potrebné zručnosti, ale naučiť ich, to je našou úlohou.“

Od rozšírenia prevádzky neodradila vedenie závodu ani energetická kríza, ktorá zasiahla aj Harmanec-Kuvert, ale v oveľa menšej miere. Problém riešili už pred desiatimi rokmi, keď znížili energetickú náročnosť o polovicu. „Plánujeme tiež na budove umiestniť 500-kilowattovú solárnu elektráreň. Verím, že na budúci rok v marci bude uvedená do prevádzky,“ uzavrel Július Ernek.

Otvorenie nového skladu surovín, ktorý posvätili duchovní otcovia, obohatil kultúrny program, ako i spev ikonickej piesne na Kráľovej holi v podaní chlopov z Heľpy.

Mesto Nitra, Monika Dolňanová, foto: M.B.

Pozri tiež

Mesto Nitra predstaví vynovený park. Na Deň detí čaká návštevníkov kvantum pútavých podujatí

Koncert Petra Lipu, tancovačka pod taktovkou Swingless Jazz Ensemble, fitnes celebrita Maroš Molnár, diskusia s …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *