„Vyhraj voľby a môžeš všetko“ – začína platiť aj v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve

Rozhovor s Martinom Klusom o dojmoch po poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.

Avizovali ste, že novembrové zasadnutie MsZ v Banskej Bystrici môže schváliť ďalšie dôležité opatrenia smerom k otvorenejšej samospráve. Ako to dopadlo?

Jedným slovom, zle. Poslanci tzv. veľkého klubu SMERu-SD, SDKÚ-DS a SNS poslali občanom podľa môjho názoru jasný signál, čo si myslia o otvorenej samospráve nášho mesta i o občanoch samotných. Odmietnuť napr. prehľadné zverejňovanie hlasovania každého poslanca v zrozumiteľnej elektronickej podobe na webe mesta, či otvorený boj proti poobedňajším zasadnutiam zastupiteľstva, to už chce v dnešnej dobre silný žalúdok.

Čím si to vysvetľujete?

Podpredseda SMERu-SD Pavol Paška povedal koncom minulého roka známu vetu „vyhraj voľby a môžeš všetko“. Evidentne sa niektorým kolegom v MsZ tento výrok zapáčil a zobrali si ho za svoj. Obzvlášť keď sú komunálne voľby ešte ďaleko a médiá už o takom čase na zasadnutí nie sú.

Zaznamenali sme, že sa veľká kritika strhla aj voči vášmu návrhu zaviesť pre primátora a zástupcov primátora kalendár ich denných aktivít?

Bohužiaľ, ani v tomto prípade som nepochodil. Skôr to pripisujem tomu, že som zostal kolegyňami a kolegami poslancami nepochopený. O čom nakoniec svedčia aj ich bezprostredné reakcie, ktoré odporúčam všetkým banskobystričanom pozrieť si zo záznamu. Kalendár, ktorý som navrhoval, mal ambíciu v predstihu zverejňovať ich už vopred plánovaný program a v prípade potreby by sa dodatočne aktualizoval. Nič viac a nič menej. Nakoniec, dobre to funguje napr. na stránke primátora Trnavy. Bohužiaľ nepochopili, že tento návrh nie je mojím rozmarom, ale naopak malo by byť aj v ich záujme, aby občania presne vedeli koľko energie a na aký účel denne vynakladajú pre lepšiu budúcnosť nášho mesta.

Podarilo sa vám presadiť aspoň niečo z avizovaných opatrení na zvýšenie otvorenosti samosprávy nášho mesta?

Nie nepodarilo. To, že kolegovia poslanci mali problém podporiť napr. zabezpečenie informácií o hlasovaní poslancov pre verejnosť a médiá na balkóne MsZ, či sledujúcim živý prenos cez internet, s odvolaním sa na neznalosť dopadu takéhoto opatrenia na verejný rozpočet, som ešte pochopil. Ale odmietnuť možnosť zasielať pozvánky a materiály súvisiace so zasadnutiami MsZ elektronicky pre tých poslancov, ktorí o to prejavia záujem, čo by nakoniec ušetrilo aj verejné prostriedky, to už je pre mňa nepochopiteľná a nevysvetliteľná záležitosť.

Ako vidíte riešenie tejto situácie?

Nepochovať myšlienku poobedných zasadnutí a v spolupráci s mestom naň pravidelne pozývať občanov. To, že sa o realizovaní tejto mojej myšlienky dozviem len 7 dní pred zastupiteľstvom, aj to z oficiálnej pozvánky poslancovi, považujem za neakceptovateľné. Ak k tomu pridáte, že v Radničných novinách, pozvánkach na podujatia mesta, či v tlači o tom nie je ani zmienka, tak získate jasnú predstavu ako kompetentným záleží na tom, aby sa im občania pozerali na prsty. Keď bude sála plná občanov a komunálna politika skutočne vecou verejnou, tak sa i v našom meste bude všetkým žiť lepšie. Návrhy vedúce k otvorenej samospráve v prospech občana, by si totiž nik z prítomných nedovolil odmietnuť a ich autora v spolupráci so spriaznenými médiami verejne zosmiešniť.

IH

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

2 komentáre

  1. Laco Ledényi

    Zastupiteľstvo prebiehalo žiaľ presne v duchu (paškovskom), ako som predpokladal. Veď poslanci mesta majú žiarivý vzor v parlamente.

  2. Pavol Herenyi

    Ja by som rád vedel, kedy sa bude zastupiteľstvo zaoberať mzdovým hospodárení mestskej samosprávy. To naozaj nikto z poslancov nevníma, že vzrástol počet zamestnancov MÚ, že v súčasnosti robia dvaja čo v minulých obdobiach robil jeden? Že mnohí zamestnanci popri svojej práci stíhajú aj iné zamestnania a najdôležitejšia vec…opýtajte sa prosím koľko zarába taký referent na Mestskom úrade. To by ste určite nečakali, ale mnohí „uprataní“ referenti (najnižšia pozícia v štruktúre MsÚ) aj viac ako tisíc eur mesačne!!! A čo potom vedúci, ktorých je ako maku.To naozaj nikomu neprekáža pri výkone akí podávajú? Chudáci učitelia a zdravotné sestry…. Nuž, pán prednosta úradníkom dopraje…asi má z čoho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *