„Vyhraj voľby a môžeš všetko“ – začína platiť aj v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve

Rozhovor s Martinom Klusom o dojmoch po poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.

Avizovali ste, že novembrové zasadnutie MsZ v Banskej Bystrici môže schváliť ďalšie dôležité opatrenia smerom k otvorenejšej samospráve. Ako to dopadlo?

Jedným slovom, zle. Poslanci tzv. veľkého klubu SMERu-SD, SDKÚ-DS a SNS poslali občanom podľa môjho názoru jasný signál, čo si myslia o otvorenej samospráve nášho mesta i o občanoch samotných. Odmietnuť napr. prehľadné zverejňovanie hlasovania každého poslanca v zrozumiteľnej elektronickej podobe na webe mesta, či otvorený boj proti poobedňajším zasadnutiam zastupiteľstva, to už chce v dnešnej dobre silný žalúdok.

Čím si to vysvetľujete?

Podpredseda SMERu-SD Pavol Paška povedal koncom minulého roka známu vetu „vyhraj voľby a môžeš všetko“. Evidentne sa niektorým kolegom v MsZ tento výrok zapáčil a zobrali si ho za svoj. Obzvlášť keď sú komunálne voľby ešte ďaleko a médiá už o takom čase na zasadnutí nie sú.

Zaznamenali sme, že sa veľká kritika strhla aj voči vášmu návrhu zaviesť pre primátora a zástupcov primátora kalendár ich denných aktivít?

Bohužiaľ, ani v tomto prípade som nepochodil. Skôr to pripisujem tomu, že som zostal kolegyňami a kolegami poslancami nepochopený. O čom nakoniec svedčia aj ich bezprostredné reakcie, ktoré odporúčam všetkým banskobystričanom pozrieť si zo záznamu. Kalendár, ktorý som navrhoval, mal ambíciu v predstihu zverejňovať ich už vopred plánovaný program a v prípade potreby by sa dodatočne aktualizoval. Nič viac a nič menej. Nakoniec, dobre to funguje napr. na stránke primátora Trnavy. Bohužiaľ nepochopili, že tento návrh nie je mojím rozmarom, ale naopak malo by byť aj v ich záujme, aby občania presne vedeli koľko energie a na aký účel denne vynakladajú pre lepšiu budúcnosť nášho mesta.

Podarilo sa vám presadiť aspoň niečo z avizovaných opatrení na zvýšenie otvorenosti samosprávy nášho mesta?

Nie nepodarilo. To, že kolegovia poslanci mali problém podporiť napr. zabezpečenie informácií o hlasovaní poslancov pre verejnosť a médiá na balkóne MsZ, či sledujúcim živý prenos cez internet, s odvolaním sa na neznalosť dopadu takéhoto opatrenia na verejný rozpočet, som ešte pochopil. Ale odmietnuť možnosť zasielať pozvánky a materiály súvisiace so zasadnutiami MsZ elektronicky pre tých poslancov, ktorí o to prejavia záujem, čo by nakoniec ušetrilo aj verejné prostriedky, to už je pre mňa nepochopiteľná a nevysvetliteľná záležitosť.

Ako vidíte riešenie tejto situácie?

Nepochovať myšlienku poobedných zasadnutí a v spolupráci s mestom naň pravidelne pozývať občanov. To, že sa o realizovaní tejto mojej myšlienky dozviem len 7 dní pred zastupiteľstvom, aj to z oficiálnej pozvánky poslancovi, považujem za neakceptovateľné. Ak k tomu pridáte, že v Radničných novinách, pozvánkach na podujatia mesta, či v tlači o tom nie je ani zmienka, tak získate jasnú predstavu ako kompetentným záleží na tom, aby sa im občania pozerali na prsty. Keď bude sála plná občanov a komunálna politika skutočne vecou verejnou, tak sa i v našom meste bude všetkým žiť lepšie. Návrhy vedúce k otvorenej samospráve v prospech občana, by si totiž nik z prítomných nedovolil odmietnuť a ich autora v spolupráci so spriaznenými médiami verejne zosmiešniť.

IH

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

2 komentáre

  1. Laco Ledényi

    Zastupiteľstvo prebiehalo žiaľ presne v duchu (paškovskom), ako som predpokladal. Veď poslanci mesta majú žiarivý vzor v parlamente.

  2. Pavol Herenyi

    Ja by som rád vedel, kedy sa bude zastupiteľstvo zaoberať mzdovým hospodárení mestskej samosprávy. To naozaj nikto z poslancov nevníma, že vzrástol počet zamestnancov MÚ, že v súčasnosti robia dvaja čo v minulých obdobiach robil jeden? Že mnohí zamestnanci popri svojej práci stíhajú aj iné zamestnania a najdôležitejšia vec…opýtajte sa prosím koľko zarába taký referent na Mestskom úrade. To by ste určite nečakali, ale mnohí „uprataní“ referenti (najnižšia pozícia v štruktúre MsÚ) aj viac ako tisíc eur mesačne!!! A čo potom vedúci, ktorých je ako maku.To naozaj nikomu neprekáža pri výkone akí podávajú? Chudáci učitelia a zdravotné sestry…. Nuž, pán prednosta úradníkom dopraje…asi má z čoho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *