Začínajú dlho očakávané rekonštrukcie eurofondových ciest na Horehroní i pri Fiľakove

Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) 18.8.2022 oficiálne odovzdali staveniská dvoch veľkých rekonštrukčných projektov ich zhotoviteľom. Cestu na Horehroní zrekonštruuje združenie „Sihla – Utekáč“ na čele s Euroviou, cestu na juhu kraja spoločnosť Strabag.

Rekonštrukciám cesty a mostov II/529 Brezno – Čierny Balog a III/2724 Kokava nad Rimavicou – Utekáč a tiež cesty II/571 Fiľakovo – hranica okresu Lučenec/Rimavská Sobota už nič nestojí v ceste.

Po úspešnom získaní viac ako 14,5 milióna eur z európskych zdrojov na rekonštrukcie týchto úsekov, verejnom obstarávaní a podpise zmluvy s víťaznými zhotoviteľmi vo štvrtok 18.8.2022 zástupcovia Úradu BBSK oficiálne odovzdali staveniská združeniu „Sihla – Utekáč“ spoločností EUROVIA SK, Dopravstav a SMS (vedúci člen združenia EUROVIA SK) a spoločnosti STRABAG, aby práce mohli odštartovať.

Stavebné stroje sa na cestách objavia do niekoľkých dní, po štvrtkovej administratíve bude ešte nasledovať samotné zriadenie staveniska priamo na mieste.

„Som veľmi rád, že tieto dlho očakávané projekty sme u nás na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja dotiahli do tohto bodu. Teraz je to už v rukách zhotoviteľov, ktorí, ako verím, budú s prácami úspešne napredovať. Podľa zmluvy majú na ich ukončenie 9 mesiacov v prípade ciest na Horehroní a 13 mesiacov v prípade rekonštrukcie na juhu kraja,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

V prípade rekonštrukcie II/529 Brezno – Čierny Balog a III/2724 Kokava nad Rimavicou – Utekáč prejde rekonštrukciou celkovo 34,5 kilometrov cesty vrátane 14 mostov a sanácie jedného zosuvu, v prípade cesty II/571 Fiľakovo – hranica okresu Lučenec/Rimavská Sobota to bude takmer 10 kilometrov cesty a 8 mostov.

Na rekonštrukcie ciest a výstavbu cyklociest získala župa v tomto volebnom období z eurofondov približne 60 miliónov eur, v najbližších týždňoch by si mali stavenisko prevziať aj zhotovitelia rekonštrukcie cesty a mostov II/585 Pôtor – Dolná Strehová – Lučenec a II/591 cestný násyp pred obcou Horný Tisovník a neskôr aj rekonštrukcie cesty II/512 z Veľkého Poľa po hranicu Trenčianskeho kraja.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *