Zaujímavá diskusia o dynamike mestských zmien sa uskutočnila v Záhrade

Nadácia Ekopolis organizuje v Záhrade – centre nezávislej kultúry pravidelné osvetovo-vzdelávacie diskusie. Tá posledná sa venovala téme ako nastaviť otvorené a konštruktívne procesy komunikácie a spolupráce medzi samosprávou, verejnosťou, podnikateľmi a ďalšími dôležitými hráčmi v komunite. Podujatia sa ujala Milota Sidorová, ktorá je koordinátorkou reSITE, krajinárskou architektkou a  štipendistkou Fulbrightovho programu v obore urbanizmu v New Yorku.

Súčasťou podujatia bol aj workshop na tému Aktéri a procesy vedúce k obyvateľnejším mestám. Účastníci sa dozvedeli viac o aktéroch pozitívnych zmien v mestách, ale aj vzťahoch a podmienkach potrebných pre tieto zmeny. V praxi zistili, aké rozdielne náhľady na tú istú vec môžu mať rôzni aktéri v tom istom meste a odskúšali si „topánky“ niekoho, koho doteraz poznali iba v určitej špecifickej situácii.

V Banskej Bystrici najmä v poslednom období rezonuje téma spolupráce mesta s obyvateľmi a ich zapojenia do rozhodovania o verejnom priestore, ale aj príprava nového územného plánu mesta. Napriek mnohým námietkam nielen obyvateľov, ale aj politikov a odbornej verejnosti je však príprava nového územného plánu vo veľkej miere jednostrannou záležitosťou kompetentného úradu a ich zástupcov. Počas prednášky Dynamika mestských zmien Milota Sidorová predstavila pozitívne príklady občianskej participácie na tvorbe verejného priestoru.

Pre príklad nie je treba chodiť tak ďaleko. Tým pre nás môže byť Praha, hlavné mesto Českej republiky. Milota Sidorová hovorila o tom, ako sa dá dosiahnuť veľa pozitívnych zmien, ako napr. založenie plánovacieho inštitútu, spojenectva s kultúrnymi akciami, či spoločná príprava metropolitného a strategického plánu, do ktorej bolo zapojených viac ako 200 ľudí. Workshop bol vynikajúcou možnosťou pozrieť sa aj do zákulisia týchto zmien, ktorých výsledkom je napríklad aj manuál participácie a manuál verejných priestranstiev.

V našom meste môže byť takýmto pozitívnym príkladom príprava Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Naopak, tvorba Územného plánu mesta, ktorý je strategickým dokumentom a východiskom toho, ako bude naše mesto v budúcnosti vyzerať, sa deje prakticky bez participácie občanov. A kto iný by o tom mal rozhodovať?

(pef)

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *