Foto: FNsP FDR

Zmodernizovali rádiodignastické pracovisko

Pacienti, ktorých lekár odošle na zobrazovacie diagnostické vyšetrenie napríklad hrudníka, končatín, prsníkov, atď.,  budú v nemocnici vyšetrení najmodernejšími a presnejšími prístrojmi.

Nemocnica tak nahradila zastaranú techniku, ktorá už nespĺňala súčasné kapacitné ani technologické požiadavky. Najzásadnejšou zmenou je, že prístroje sú digitálne. Vyšetrenie trvá kratšie, zobrazenie  je ostrejšie, výsledok sa ukladá do informačného systému a je možné ho posielať elektronicky, čo patrí v dnešnej dobe už k štandardu.

Pacienti ďalej  ocenia, že čakanie pred RTG vyšetrením sa výrazne skrátilo.

„Som veľmi rada, že sa nám podarilo zrealizovať  túto rozsiahlu investíciu do prístrojovej techniky. A aj keď patríme medzi posledné nemocnice, kde sa obnova rádiodiagnostických zariadení uskutočnila, teší ma, že vieme našim pacientom poskytnúť najmodernejšiu zdravotnú starostlivosť aj v tejto oblasti,“

uviedla Miriam Lapuníková,  riaditeľka nemocnice.

Foto: FNsP FDR

Digitálny röntgen ponúka, okrem digitálneho zobrazenia, mnohé nové funkcionality, ktoré významne skvalitnia diagnostiku. Kombinuje pokročilú automatizáciu, klinické nástroje a intuitívne rozhrania.

Prístroj disponuje automatickým polohovaním a zarovnaním, má automatické zorné pole, nechýba ani tomosyntéza – 3D zobrazenie. Pozitívom sú aj nízke dávky žiarenia v porovnaní s CT vyšetrením, osobitná funkcia snímania mäkkého a kostného tkaniva v oblasti hrudníka a brucha.

Druhý RTG prístroj je určený na základné vyšetrenia, čo umožní zvýšiť kapacitu počtu vyšetrení.

Nový mamograf ponúka kvalitnejšie zobrazenie, presnosť, nízke dávky žiarenia a rýchlejšie zachytenie invazívnych druhov rakoviny prsníka až o 41 %.

RTG prístroje nemocnicu stáli 750 576,- EUR s DPH, ktoré nemocnica hradila z vlastných zdrojov na splátky. Výmena prístrojov si vyžiadala aj stavebné úpravy, ktoré nemocnicu stáli viac ako  133 000,- EUR s DPH a nemocnici na ich financovanie prispel zriaďovateľ  MZ SR z kapitálových výdavkov ŠR.

Digitálny mamografický prístroj s príslušenstvom v sume 139 200,- EUR bol hradený  takisto s pomocou štátu z kapitálových výdavkov.

Nemocnica aktuálne pripravuje proces verejného obstarávania na nákup novej magnetickej rezonancie. V pláne je aj výmena CT prístroja, ktorý v nemocnici používajú od roku 2009.

zdroj: FNsP F.D. Roosevelta, Ružena Maťašeje, Foto: FNsP FDR

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *