Župa pomohla založiť ďalší sociálny podnik, zabezpečí komunálne služby v Kľakovskej doline

Sociálny podnik, ktorý založili s pomocou Banskobystrického samosprávneho kraja štyri obce v Kľakovskej doline, dáva prácu deviatim znevýhodneným, ktorí zabezpečujú údržbu ciest či verejných priestranstiev. Svoje služby ponúkne podnik aj seniorom, ktorí už na niektoré práce okolo domu nestačia.

Problémy s kosením, odhŕňaním ciest či prípravou obecných podujatí vyriešili štyri obce v Kľakovskej doline založením spoločného Sociálneho podniku. Ten zabezpečí komunálne služby pre Horné Hámre, Hrabičov, Kľak a Župkov, s jeho založením pomohol obciam Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

„S podporou odborníkov zo župy sa spojili štyri obce, aby spoločne dokázali viac – aby dokázali zabezpečiť starostlivosť o svoje cesty a chodníky v lete aj v zime, aby mali udržiavané verejné priestranstvá, pokosenú trávu a, v neposlednom rade, aby služby svojho Sociálneho podniku ponúkli za bezkonkurenčnú cenu aj ďalším samosprávam či napríklad seniorom, pre ktorých sú už niektoré práce okolo domu náročné,“ povedal na dnešnom tlačovom brífingu podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Župa pri vzniku Sociálneho podniku ponúkla svoje know-how, pomoc s administratívou i registráciou sociálneho podniku.

„V sociálnej ekonomike vidíme obrovský zmysel – je to šanca ako dať prácu ľuďom, ktorí by ju inak hľadali len ťažko – či už sú to zdravotne znevýhodnení, matky samoživiteľky, odchovanci detských domovov alebo inak zraniteľné osoby podľa zákona o sociálnej ekonomike,“ doplnil Milan Vaňo, expert na sociálnu ekonomiku Rozvojovej agentúry BBSK.

Sociálny podnik, ktorý má sídlo v Horných Hámroch, zamestnáva v tejto chvíli 11 ľudí, z toho deväť znevýhodnených.

„Sú to ľudia so zdravotným postihnutím, pre ktorých je nereálne, aby za prácou dochádzali do okolitých miest. Snaha dať prácu práve tejto skupine obyvateľov bola jedným z dôvodov, prečo sme do založenia Sociálneho podniku išli. Druhý dôvod bol, že štyri obce, ktoré sme sa spojili, sú pomerne malé a takéto spoločné riešenie je pre nás výhodnejšie aj ekonomicky,“ povedal starosta Horných Hámrov Milan Mokrý.

„V súčasnosti máme v územnej pôsobnosti ÚPSVR Banská Štiavnica (okresy Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica) 11 integračných podnikov, ktoré zamestnávajú viac ako sto ľudí. Z toho sme v spolupráci s BBSK pomohli založiť dva, kde pracuje 26 zamestnancov a ďalšie podniky sú v procese realizácie. Pri aktuálnom čísle 2984 nezamestnaných v našich troch okresoch je to veľká pomoc, nakoľko prácu v integračných podnikoch nájdu rôzne znevýhodnení ľudia, ktorí sa majú problém sa zamestnať. Sú dlhodobo nezamestnaní, alebo sa nám na úrad neustále vracajú. Sú bez pracovných návykov, prípadne zdravotne znevýhodnení a nevedia podať požadovaný pracovný výkon u bežných zamestnávateľov. Integrovanie v sociálnom podniku je aj cesta späť na pracovný trh,“ povedal Mikuláš Pál, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici.

„Toto je v našom kraji ďalší príklad dobrej praxe a potvrdenie toho, že BBSK patrí naozaj medzi lídrov v oblasti sociálnej ekonomiky. Vďaka sociálnej ekonomike a registrovaným sociálnym podnikom sme pomohli dostať na stoly našich zariadení sociálnych služieb i školských jedální potraviny od lokálnych farmárov, ako kraj sme založili Agrodrevinový sociálny podnik v Rovňanoch, ktorý nielen dáva prácu znevýhodneným, ale stará sa aj o výnimočný, viac ako 50 rokov starý ovocný sad. Náš krajský Stavebný podnik každým rokom zvláda uskutočniť čoraz väčší objem zákaziek nielen pri rekonštrukciách budov patriacich kraju, ale aj ďalších,“ uzavrel Ondrej Lunter.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *