Štátne lesy našli odberateľa pre prebytkové drevo

Firmy, ktoré zastrešuje Zväz spracovateľov dreva SR (ZSD), ponúkli v týchto dňoch štátnym Lesom SR, š. p., odobratie zvýšeného disponibilného objemu dreva. Tento prebytok vznikol pri spracovaní kalamitného dreva.

Ako uviedol generálny sekretár ZSD Peter Zemaník, zväz napriek vlastnej zložitej situácii, ktorá pre spracovateľov dreva vznikla problémom s odbytom reziva, ponúka odobratie zvýšeného disponibilného objemu dreva od Lesov SR, aby predišli prípadnému exportu piliarskej guľatiny zo Slovenskej republiky.

„Zvýšený odber dreva slovenskými spracovateľskými subjektmi by pomohol vyriešiť vzniknutú situáciu s odbytom dreva Lesov SR aj za cenu komplikovanejšej situácie pri odbyte reziva. Spracovatelia by však v spolupráci s Lesmi SR zabránili týmto krokom prípadnému exportu dreva, ktorý by poškodil drevospracujúci priemysel na Slovensku,“ uvádza sa v tlačovej správe.

ZSD už dlhodobo požaduje zavedenie transparentného systému rozdelenia dreva spracovateľom na základe objemu spracovaného dreva. ZSD požaduje zavedenie tohto systému naďalej, avšak v tejto situácii ponúka odobratie zvýšeného objemu dreva od Lesov SR, za ktoré požaduje opciu na odobratie vyššieho objemu dreva pre svoje členské spoločnosti na rok 2017.

Ako v tejto súvislosti uviedol hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek, podnik víta akúkoľvek iniciatívu ZSD vo vzťahu k riešeniu situácie v odbyte dreva v rámci SR.

„Toto stanovisko podniku bolo prezentované v poslednom období na viacerých rokovaniach so ZSD. Povinnosťou podniku Lesy SR je urobiť všetky opatrenia v rámci platnej legislatívy tak, aby sa zamedzilo znehodnoteniu drevnej suroviny. O jednotlivých krokoch bude podnik priebežne odberateľov drevnej hmoty informovať.“

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Lesy SR poskytnú záchrancom hradných zrúcanín maximálnu súčinnosť

Na štátnych lesných pozemkoch sa na Slovensku nachádzajú desiatky hradných zrúcanín, mnohé z nich so štatútom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *