Stredoslovenské múzeum má vo svojej zbierke aj vzácny zbierkový predmet

Súčasťou expozície Matejovho domu je aj vitrína ukrývajúca Aquamanile a sobášny pohár. Informovalo o tom Stredoslovenské múzeum na sociálnej sieti. 

Múzeum získalo vzácny zbierkový predmet, románsku bronzovú plastiku akvamanile zo zaniknutého kostola vo Veľkej Čalomiji z 13. storočia v polovici 50. rokov 20. storočia.

Názov Akvmanile sa všeobecne používa pre stredoveké kultové nádoby, ktoré používali duchovní pri rituálnom umývaní rúk. Kňaz musel mať čisté ruky pri obetovaní, aby hostiu nepoškvrnil nečistými rukami. Je to vlastne nádobka na vodu. Neskôr, v období stredoveku, akvamanile používali aj bohatí mešťania a jej miesto bolo hneď pri vchode do honosných meštianskych domov. Tak sa z akvamanile ako sakrálneho predmetu, postupne stával aj predmet profánneho charakteru.

Pôvod tejto rituálnej nádoby siaha až do 2. storočia p.n.l., keď sa objavujú prvé, ale len čisto keramické nádoby, ktoré preberajú tvar rôznych zvierat. Prvé bronzové nádoby v tvare zvierat sa objavujú v 8.-9. storočí n.l. v islamskom svete, v oblasti dnešného Iránu a cez Egypt sa dostávajú do umajovského Španielska. Tu sa s nimi stretáva aj kresťanská – európska kultúra, ktorá tieto vzory akvamaníl v románskom období preberá a obohacuje o nové prvky.

Akvamanily stvárňovali rôzne postavy, väčšinou však so zoomorfnou tematikou, ako napríklad: kentaura, leva, psa, jazdca na koni a iné postavy.Bronzové akvamanile v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici, je jediné kovové akvamanile, doteraz nájdené na území Slovenska. Ostatné akvamanile nájdené na území Slovenska sú keramické.K skvostom medzi zbierkovými predmetmi bývalého Mestského múzea v Banskej Bystrici patrí aj sobášny pohár z kobaltového skla z r. 1595, pozoruhodná práca sklárov z Bavorska. Išlo o súčasť pozostalosti po regenschori Jánovi Egrym.

zdroj a foto: FB Stredoslovenské múzeum

Pozri tiež

Rozprávanie významných osobnosti z vedeckej a kultúrnej obce – živý prenos

Nenechajte si ujsť ďalšie pútavé rozprávanie významných osobnosti z vedeckej a kultúrnej obce. Náš hosť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *