STRETNUTIA S MINULOSŤOU POD ZELENOU KLENBOU s Katarínou NÁDASKOU

Stredoslovenské múzeum v mesiaci august pozýva všetkých záujemcov o históriu v spojení s mágiou na Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou.

Už túto stredu 31. augusta 2016 o 17 – tej hodine zasvätí návštevníkov Thurzovho domu do mágie v ľudovej kultúre Slovenska – Katarína Nádaská.

Všetky slovenské zvyky a tradície má v malíčku – etnologička Katarína Nádaská

Autorka kníh Čary a veštby, Slovenský rok, Čerti, bosorky a iné strašidlá, Čím žila slovenská rodina Katarína Nádaská sa venuje popularizácii etnológie, a to najmä tradíciám a zvykom v slovenskej ľudovej kultúre. Nielen jej publikačná, ale aj pedagogická či výstavná činnosť, ktorá vychádza z terénnych výskumov, si získala priazeň v radoch tak odbornej ako aj laickej verejnosti.

„Mágia patrí k pokladom ľudovej kultúry, ktorý nám zanechali naši predkovia. Vydáva svedectvá o živote, o svete, v ktorom žili, o ich myslení, ale aj vytrvalom úsilí vyrovnať sa so všetkým, čo im život priniesol.“, zdôrazňuje Katarína Nádaská. „Slovensko bolo ešte donedávna eldorádom bosoriek a bosorákov“,

dodáva etnologička. Čarovalo, uriekalo, veštilo a zaklínalo sa vo veľkom, a aj preto venovala tejto oblasti života na Slovensku roky výskumu a zozbierala cenné poznatky a rôzne liečiteľské postupy.

Kolobeh života človeka, jeho začiatok, koniec, ale aj svadba boli od nepamäti sprevádzané množstvom magických úkonov, zákazov a príkazov.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o tom ako sa chránili naši predkovia pred urieknutím, prečo sa za magické číslo považuje sedmička alebo ak vás zaujíma akými úkonmi si v minulosti slobodné dievčatá privolávali lásku, poznačte si dátum 31. augusta do kalendára. Práve v tento deň o 17-tej hodine autorka populárnych kníh, vysokoškolská pedagogička a etnologička Katarína Nádaská priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea miesto mágie v živote človeka v minulosti a dnes a zároveň zasvätí do jej tajov z pohľadu ľudovej kultúry Slovenska.

Nasledujúce dátumy si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

28.9. 2016 o 17.00 hod. Milan KOVÁČ : Záhady starých Mayov: Pyramídy v pralese očami slovenských vedcov.

26.10. 2016 o 17.00 hod. Peter MICHALICA : O spočuteľnení Slovenska. Skúsenosti a zážitky pri šírení slovenskej hudby vo svete

30.11. 2016 o 17.00 hod. Branislav KOVÁR : Kolapsy starovekých civilizácií. Môžeme sa poučiť ?

Zdroj : TS SSM , Mgr. Gabriela Benčová  

Pozri tiež

28. JÚN – DEŇ, KTORÝ ZMENIL SVET

Dňa 28. júna 1914, po skončení vojenského cvičenia, pricestoval následník rakúsko-uhorského trónu František Ferdinand aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *