STRETNUTIA S MINULOSŤOU POD ZELENOU KLENBOU

Stredoslovenské múzeum pozýva na Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou milovníkov histórie, hrdých Banskobystričanov, ale aj všetkých zvedavcov, ktorých zaujíma príbeh Thurzovho domu. Už túto stredu 30. marca 2016 o 17-tej hodine predstaví Jozef Ďuriančik – jeden z prvých profesionálnych sprievodcov v Banskej Bystrici klenot domu č.4 na Námestí SNP – vzácnu Zelenú sieň, ktorá nie raz rozhodla o osude Thurzovho domu.

Nielen ľudia, ale aj domy majú svoj osud

Žiadny človek neprežije tak dlhý a na udalosti bohatý život ako historické stavby a dobové mestské budovy. Medzi takéto pamiatky bez pochyby patrí aj architektonický skvost renesančného banskobystrického námestia, dom s číslom 4. História Thurzovho domu sa začala písať v 15. storočí. V roku 1495 kúpil krakovský a levočský obchodník Ján Thurzo na bystrickom námestí tri domy, dva z nich spojil a nechal prebudovať v neskorogotickom slohu. Dom nesie názov po jeho najslávnejšom majiteľovi – Thurzovi. Až do roku 1546 bol sídlom najmodernejšej hospodárskej thurzovsko-fuggerovskej ťažiarskej spoločnosti, ktorá ovládala celý európsky trh s meďou.

Napriek fasáde poznačenej zubom času si vôbec neuvedomujeme, že práve v jeho útrobách vznikali výnimočné projekty, ktoré thurzovsko-fuggerovskú spoločnosť zapísali v histórii bankovníctva a finančníctva ako prvú ranokapitalistickú spoločnosť v Európe. A práve to na mape stredovekej Európy zviditeľnilo dve spriaznené rodiny, rovnako ako aj medené mesto – Banskú Bystricu.

Za čias svojho posledného majiteľa – rodiny Beniačovcov dom čelil dvom hrozbám sanácie. Ani jedna z dvoch bômb, ktoré spadli na mesto pod Urpínom počas potlačenia Slovenského národného povstania (jedna z nich padla na námestie a druhá, nevybuchnutá priamo na Thurzov dom) nepochovala najkrajší dom na bystrickom námestí.

Zelená sieň – klenot Thurzovho domu

Thurzovci neboli len dobrými ťažiarmi, obchodníkmi a finančníkmi, ale vďaka ich citu pre umenie, architektúru a  ich zmyslu pre krásu zrejme kúpili tento dom s unikátnou Zelenou sieňou. Vďaka ich prestavbe vznikol krásny renesančný dom, ktorý je klenotom námestia i samotného mesta, zdôrazňuje jedinečnú hodnotu Thurzovho domu riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Zelená sieň sa nachádza na prízemí Thurzovho domu. Jej výnimočnosť podčiarkuje valená klenba a fresky z druhej polovice 15. storočia, ktoré okrem rastlinných motívov dotvárajú aj tie figurálne, ako napríklad Tanec s medveďom, Sv. Juraj v boji s drakom, Danielov sen a objavenie drahého kovu, Kristus a Samaritánka, Posledný súd, Sv. Barbora, Mojžiš, Zuzana a starci a ďalšie. V rokoch 2005 až 2007 sa v Zelenej sieni uskutočnili komplexné reštaurátorské práce s cieľom zachrániť vzácnu freskovú výzdobu. Nový technologický postup čistenia stien bol pri tejto obnove použitý na Slovensku po prvý krát. Vďaka použitiu najmodernejších reštaurátorských postupov sa podarilo klenot Thurzovho domu zachrániť a v roku 2007 získalo Stredoslovenské múzeum za záchranu Zelenej siene cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii obnova – reštaurovanie a tiež cenu Ministerstva kultúry SR Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2006, spočítava prestížne ocenenia Roman Hradecký.

„Aj preto sme sa rozhodli novou aktivitou pre verejnosť zviditeľniť Zelenú sieň a tým aj Thurzov dom. Klenba Zelenej siene je light motívom cyklu stretnutí s autormi píšucimi o histórii, s osobnosťami z vedeckého, kultúrneho, ale aj spoločenského života, ktorí prijmú naše pozvanie aby sa o svoje vedomosti podelili s návštevníkmi nášho múzea,“ pozýva na novinku v programe Stredoslovenského múzea – Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou jeho riaditeľ.

Nasledujúce dátumy si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

13.4.2016 o 17.00 hod. Pavel DVOŘÁK

Banská Bystrica a Thurzov dom v ľúbostnom živote Mateja Korvína

25.5.2016 o 17.00 hod. Vladimír BÁRTA

Ako sme tu žili

29.6.2016 o 17.00 hod. Eva a Marwan AL-ABSI

Svet spoza hidžábu

 

Zdroj a foto : TS SSM BB,Mgr. Gabriela Benčová

 

 

 

Pozri tiež

Zaujímavá beseda o najnovšej publikácii v Stredoslovenskom múzeu

Stredoslovenské múzeum v rámci svojej bohatej činnosti pripravilo na druhý augustový týždeň autorské besedy k novej publikácii …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *