Študenti aj učitelia ukázali svoj talent

Pilotný ročník rozvojového programu Show your talent vyvrcholil slávnostnou konferenciou, na ktorej sa zišli mladí ľudia, učitelia, rodičia a mentori spolu s podnikateľmi, riaditeľmi škôl či neziskovými organizáciami.

Záverečná konferencia Show your talent sa uskutočnila 4. apríla na pôde mestského úradu vo Zvolene. Študenti na nej spolu so svojimi učiteľmi prezentovali svoje tímové projekty a zdieľali svoje skúsenosti, ktoré získali počas uplynulých šiestich mesiacov.

Našli svoj talent a začali ho rozvíjať

„Show your talent je unikátny rozvojový program, ktorý sme vytvorili pre stredoškolákov a ich pedagógov. V našom programe im pomáhame objaviť svoj talent, spoznať svoje silné a slabé stránky, nájsť svoj sen a premeniť ho na cieľ,“

priblížil Jaroslav Dodok, autor programu.

Počas uplynulého pol roka zažili účastníci programu dve víkendové školenia, na ktorých sa naučili komunikovať, pracovať v tíme, motivovať seba aj ostatných a organizovať úlohy. Na praktických workshopoch zas zisťovali čo trápi ich spolužiakov, čo by chceli zmeniť či vytvoriť.

Všetky tieto poznatky si overili v praxi prostredníctvom svojich tímových projektov.

„Keď sme na konferencii videli, akú cestu prešli naši študenti a pedagógovia, boli sme na nich nesmierne hrdí,“

hovorí Jaroslav Dodok.

Naučili sa prijať svoj úspech a vyrovnať sa s neúspechom

Účastníci programu to totižto nemali ľahké. Niekoľkokrát hrozilo, že sa ich tím rozpadne alebo že nestihnú zrealizovať všetky naplánované aktivity. Na vlastnej koži si tak zažili rôzne krízové situácie, vďaka ktorým získali cenné skúsenosti pre ďalšie uplatnenie na trhu práce.

„Naučili sa prijať svoj úspech a vyrovnať sa s náročnými situáciami,“

približuje Jarmila Lipková, spoluautorka programu. Ako ďalej hovorí, z najväčších trémistov sa stali lídri svojich tímov, z frajerov zas zodpovední a pracovití členovia tímu.

Oddychová zóna či stretnutie s profesionálnymi vojakmi

Ako prvý sa publiku na konferencii predstavil tím Fantastique, ktorý vytvoril v priestoroch školy oddychovú zónu z paliet, kde môžu študenti tráviť svoj voľný čas, spoznávať sa a hrať spoločenské hry.

Po ňom svoje úspechy odprezentoval tím Change of plan, ktorý mladým ľuďom priblížil, ako vyzerá práca profesionálnych vojakov v armáde. Množstvo stredoškolákov sa totižto aktuálne zaujíma o prácu v ozbrojených silách.

Tretí v poradí sa predstavil tím Fuerza, ktorý sa venoval zdravému stravovaniu a štvoricu projektov uzatváral tím Level up, ktorý sa zameral na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Na študentských projektoch sa zúčastnilo spolu viac ako 240 ľudí.

Žiakom v celom procese pomáhali aj ochotní mentori.

„Veľa sme sa rozprávali o ich vzťahoch, o tom ako byť lepším synom, lepším spolužiakom či lepším frajerom. Okrem toho som im radila, čo ešte môžu urobiť, aby ich projekt bol taký, aký naozaj chcú,“

prezradila mentorka programu Eva Hapčová.

Námahu študentov a pedagógov ocenil aj župan Ján Lunter

Konferencia programu Show your talent preto slúžila aj ako spoločné miesto stretnutia všetkých zapojených aktérov. Vzájomne sa na nej mohli spoznať a zoznámiť mentori, lektori, študenti či učitelia.

Na úspechy mladých ľudí sa prišli pozrieť aj lokálne firmy, medzi ktorými nechýbali napríklad Železnice Slovenskej republiky či Top centrum podnikateliek z Banskej Bystrice. Program Show your talent sa koná pod záštitou primátorky Mesta Zvolen Lenky Balkovičovej a tiež pod záštitou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera, ktorý sa na konferencii aj osobne zúčastnil.

„Všetok ten investovaný čas, energia či financie, ktoré sme do programu dali, stáli za to. Spolu so žiakmi a učiteľmi sme vykročili na miesta, ktorých sme sa báli alebo nám chýbala sebadôvera. Tú sme však našli, rovnako ako vzácne priateľstvá a cenné skúsenosti. Som rada, že som mohla byť súčasťou programu, ktorý menil životy ľudí,“

zhodnotila Silvia Žabková z realizačného tímu.

Realizátorom programu Show your talent je OZ TEAM, Centrum voľného času – JUNIOR a Stredná priemyselná škola dopravná Zvolen. Partnermi programu sú Rada mládeže Banskobystrického kraja, Agentúra Profivia, OZ Erika Karová, Priekopník, Mavio Media, TV Hronka a miss+.

Jaroslav DODOK, CEO Mavio Media, foto: Martin Almáši a Jakub Žabka

Pozri tiež

Banská Bystrica išla krok za krokom

V meste pod Urpínom sa v sobotu 2. októbra uskutočnil nultý ročník športovo – charitatívneho podujatia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *