Študenti EVG chcú búrať mýty a obavy z migrácie

Mýty o migrácii, ako napríklad, že cudzinci sú ekonomickou záťažou pre štátny rozpočet, že šíria nebezpečné choroby, prispievajú k zvýšeniu kriminality, alebo že moslimská žena musí nosiť burku, búrali študenti Evanjelického Gymnázia v Banskej Bystrici v rámci projektu „Ľudia z inej zeme“.

Vďaka participatívnemu rozpočtu, mali študenti jedinečnú možnosť zvoliť si už po druhýkrát tri inovatívne a inšpirujúce projekty, ktoré sami navrhli, pripravili a prezentovali. Po demokratickom hlasovaní si študenti sami zvolili tri najlepšie projekty, ktoré škola podporila sumou 1000 €. Tieto projekty majú zlepšiť či už samotné školské prostredie alebo študentov vzdelávať a podporiť ich diskusiu o súčasných problémoch našej spoločnosti.

Práve projektom „Ľudia z inej zeme“ študenti reagujú na opätovné otvorenie témy migrácie ako potencionálnej hrozby pre Slovensko, ktorá sa otvorila aj počas nedávnych prezidentských volieb.

Hlavnou témou projektu je migrácia,  jej príčiny a dôsledky, spojená s diskusiou študentov o ich názoroch na túto tému, ale aj o faktoch a mýtoch, ktoré sa migrácie týkajú.

Projekt študentov prebieha v 2 fázach. V prvej fáze sa viedli workshopy pozostávajúce z rôznych aktivít, ktoré mali diskutujúcich priviesť k tomu, aby sa nad témou migrácie zamysleli, vyjadrili a zhodnotili svoj názor. Žiadny názor nie je nesprávny a každý mohol svojim názorom diskusiu obohatiť a, takpovediac, priviesť študentov k tomu, aby sa na migráciu pozreli iným spôsobom.

Študenti si mali napríklad predstaviť situáciu a vyjadriť, aké pocity by v nich vyvolalo, keby do ich triedy prišla nová spolužiačka, ktorá nosí hijab, alebo keď im ich obľúbený kebab pripraví a predá muslim či keď pri návšteve doktora zistia, že ide o osobu z krajín mimo EÚ s „lámavou“ slovenčinou.

V druhej fáze projektu sa uskutočnia živé knižnice, kde sa študenti budú môcť osobne porozprávať s migrantmi žijúcimi na Slovensku. „Knihy“, teda migranti, budú svoj príbeh rozprávať malým skupinkám študentov, ktorí sa z autentických príbehov môžu dozvedieť o ich dôvodoch odchodu z domovskej krajiny.

Participatívny rozpočet na Evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici je súčasťou projektu PlaNET SOEN 2.0, ktorým sa Agentúra pre rozvoj Gemera (organizácia, ktorá je autorom a realizátorom tohto pilotného projektu) snaží podporiť študentov k občianskej participácii a priblížiť im podnikateľské prostredie.  Projekt sa realizuje aj v ďalších troch partnerských krajinách (Portugalsko, Poľsko a Slovinsko). Študenti tak získajú jedinečné skúsenosti a zručnosti vo vývoji, v manažmente, vo finančnej udržateľnosti a v marketingu ich vlastných, inovatívnych projektov. Tento projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore z programu Erasmus+.

Zdroj a foto : TS Agentúra pre rozvoj Gemera, Miroslav Ragač

Pozri tiež

ZRÁŽKA DOMIEŠAVAČA S OSOBNÝM AUTOM SI VYŽIADALA NAŠŤASTIE LEN ĽAHKÉ ZRANENIE

Vodič nákladného vozidla jazdiaci od obce Pohronský Bukovec v smere na obec Brusno, na križovatke …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *