Svetový deň umenia

Vedeli ste, že dnes si pripomíname svetový deň umenia? Zároveň je to deň narodenia legendárneho Leonarda da Vinci.

Tento dátum bol zvolený práve ako pocta jednému z najvýznamnejších umelcov všetkých čias. Jeho tvorba dodnes inšpiruje mnohých umelcov, vynálezcov, sochárov či filozofov. Svetový deň umenia vznikol na základe podnetu celosvetovej organizácie výtvarných umelcov, spolupracujúcej s UNESCO, International Association of Art. Aj Stredoslovenské múzeum sa rozhodlo pripomenúť si tento deň, a to spomienkou na Samuela Libaya – umelca medzi zlatníkmi.

Samuel Libay svojim dielom dokázal nenahraditeľnosť a jedinečnosť ručnej zlatníckej práce v období, keď v súťaži s lacnejšou strojovou výrobou strácala svoje pozície. Jeho práce svedčia o poctivej remeselnej príprave, sú dokladom jeho zručnosti, zlatníckeho majstrovstva, ale aj schopnosti umeleckého pozorovania. Aj jeho zásluhou sa dostala Banská Bystrica do širšieho európskeho povedomia.

Mal 25 rokov, keď vstúpil 15. augusta 1807 do banskobystrického zlatníckeho cechu. Úžitkové aj umelecké predmety z dielne Samuela Libaya sa nachádzajú v slovenských, maďarských múzeách a súkromných zbierkach. Ich vznik inšpirovala príroda (roháče, kobylky, muchy, komáre) a jemná technika filigránu pripomína krehké japonské umelecké diela. Technikou, podobnou benátskej či bruselskej čipke, vyrábal Libay aj drobné ozdobno-úžitkové predmety (spony, ihlice, brošne, vinety, schránky, krstné medailóny) a veľké plastiky a busty. Medzi jeho vrcholné diela patria Glabitsov pokál (1835), filigránova soška cisára Napoleona I. (1847) a filigránova busta cisára Františka I. (1840). Samuel Libay počas svojej činnosti umeleckého zlatníka a strieborníka vychoval 14 budúcich zlatníkov.

Predmety z dielne Samuela Libaya môžete nájsť aj v expozícii Matejovho domu. Ide o pozlátený Glabitsov pokál zo striebra, ktorý darovali mešťania Banskej Bystrice richtárovi Jozefovi Glabitsovi v roku 1835 pri príležitosti jeho tretieho zvolenia za richtára nepretržite od roku 1823. Pokál predstavuje unikátnu zlatnícku prácu tepaného, liateho a rytého pozláteného striebra. Na profilovanej kruhovej nohe, nádobe a vrchnáku sa nachádza plastická godrona, pripomínajúca vajcovec a akantové listy. Po obvode sa nachádza strieborná nápisová dedikačná stuha, prerušovaná geometrickým ornamentom a erbom. Vo vlastnom štíte erbu je umiestnená postava bohyne Justície, symbolu súdnictva, so zaviazanými očami, symbolom nestrannosti. V jednej ruke drží váhy, zvažuje vinu a nevinu. V nápisovej striebornej stuhe sa nachádzajú tri symboly s rytými latinskými textami. Pokál bol vystavený na Mileniálnej výstave v roku 1896 v Budapešti a v roku 1994 zásluhou pokálu získalo múzeum prvú cenu na Salóne múzeí v Bratislave.

Ak sa chcete o živote a tvorbe zlatníka Samuela Libaya dozvedieť viac, máte jedinečnú možnosť. Stredoslovenské múzeum vám ponúka publikáciu venujúcu sa práve tejto tematike, ktorú pripravil náš kolega – historik Filip Glocko. Zakúpiť si ju môžete online na adrese: obchod@ssmuzeum.sk.

video tu

Zdroj a foto SSM, video : Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská Bystrica

Pozri tiež

Mladí chodci z mesta pod Urpínom sa blysli osobákmi v Poděbradoch

MLADÍ CHODCI  SA BLYSLI OSOBÁKMI V PODĚBRADOCH V sobotu 15. mája na testovacích chodeckých pretekoch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *