Traja velikáni svetovej chôdze, traja pretekári Dukly Banská Bystrica, traja skvelí reprezentanti ozdobili svojou športovou prezentáciou tie najväčšie sviatky športu, olympijské hry, majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy ziskom zlatých medailových umiestnení. Jozef Pribilinec (prvý zľava) Matej Tóth (uprostred) a Pavol Blažek (prvý sprava) boli v centre pozornosti účastníkov návratov k víťazstvu Jozefa Pribilinca na OH v Soule. Pre športovú verejnosť zo všetkých troch urobil spoločnú fotografiu známy dvorný fotograf VŠC Dukla Banská Bystrica Ján Miškovič.

Svojský, ale krásny darček olympijskému víťazovi Jozefovi Pribilincovi

Keď 23. septembra 1988 získal pretekár Dukly Banská Bystrica, Jozef Pribilinec, v atletickej chôdzi na 20 km trati v juhokórejskom Soule ako prvý atlét zo Slovenska zlatú olympijskú medailu, ani vo sne nemohlo nikoho napadnúť, že práve v podvečer návratov k tomuto úspechu ( viac na portále Športlandia.sk – pozn.autora) práve mladí chodci ŠK BCF Dukla Banská Bystrica Patrik Nemčok, Michal Duda a Filip Krestianko prizdobia slávnostnú chvíľu návratov k úžasnému olympijskému triumfu svojsky.

Jozef Pribilinec prevzal na stretnutí, ktoré pozdravili krásnymi výkonmi starší žiaci na majstrovstvách SR v atletickej chôdzi Patrik Nemčok, Michal Duda a Filip Krestianko z BCF Dukla na 3 km trati, z rúk riaditeľa VŠC Dukla Banská Bystrica pplk. Roman Benčíka symbolické športové oblečenie v tradičných farbách Dukly. O Jozefovi sa vie, že Dukla mu nie je ľahostajná ani dnes. Zaujímavú fotografiu z preberania tohto milého spomienkového darčeka urobil bývalý majster Československa na 20 km trati, v sedemdesiatych rokoch minulého storočia tiež člen Dukly Banská Bystrica, v drese ktorej vyhral okrem iných aj jeden z ročníkov Záhoráckej dvadsiatky, dnes JUDr. Jozef Sabo.

Dňa 15. septembra 2018, teda presne v deň konania popisovanej spomienky, zaslali telefonicky prostredníctvom trénera olympijského víťaza Jozefa Pribilinca, dnes šefrénera Športového klubu BCF Dukla BB Juraja Benčíka na Králiky nad Banskú Bystricu, do penziónu Horec, kde sa spomienkový večer konal, telefonát tohto znenia:

„Pán tréner Benčík, pozdravujeme Vás a hlavne aj Vášho zverenca, olympijského víťaza zo Soulu, pána Jozefa Pribilinca a všetkých, ktorí majú tú česť byť prítomní na tejto, iste veľmi peknej akcii. Pozdravujeme Vás z Trnavy. Dnes, pred niekoľkými minútami sme získali 3 medaily na majstrovstvách Slovenskej republiky starších žiakov na 3000 metrovej trati v atletickej chôdzi. Sme radi, že zavše máme možnosť počas našich tréningov vidieť, dotýkať sa tréningov ďalšieho skvelého človeka, chodca, olympijského víťaza z brazílskeho Ria, pretekára Dukly Banská Bystrica Mateja Tótha. On nás viacerých motivoval, že sme sa rozhodli trénovať túto náročnú disciplínu, ba dokonca v nej, v našej kategórii reprezentovať aj Slovenskú republiku. Uvedomujeme si, že nie každý môže takto, svojsky, ale úprimne ďakovať až dvom olympijským víťazom za ich krásne dotyky s našim športovaním. Všetci traja, ktorí sme získali medailové umiestnenia na tohoročných majstrovstvách SR sme produktom Žiackej chodeckej ligy, kde sa máme možnosť stretnúť a počuť radu, povzbudenie aj od Jozefa Pribilinca, či Mateja Tótha. Ďakujeme obom a prajeme Vám všetkým veľa zdravia a ďalšie podobné aktivity.“

Nie sú to vymyslené slová. Prítomní sobotňajších návratov k olympijskému zlatu Jozefa Pribilinca si ich mohli vypočuť zásluhou Juraja Benčíka, ale hlavne čerstvého majstra Slovenskej republiky v kategórii starších žiakov, reprezentanta Slovenskej republiky, Patrika Nemčoka, študenta Športového gymnázia v Banskej Bystrici.

Dnes, v pondelok ráno 17. septembra tento text zopakoval telefonicky počas prestávky v škole aj autorovi tohto článku, keď sa ten Patrika opýtal, ako sa mu pretekalo v Trnave. Patrikova odpoveď pre www.priekopnik.sk bola úprimná, presná, zaujímavá:

„ Spočiatku sa mi išlo dobre, potom som sa už tak dobre necítil. Majstrovské preteky som išiel z plného tréningu. Môj osobný rekord na atletickej dráhe je na tejto trati 13:58 minúty. V cieli mi v Trnave namerali 14:11,69 minúty. Vyhral som a tým splnil úlohu trénera Ľuboša Machníka, ktorý mi dal pokyny v akom tempe mám majstrovstvá absolvovať po náročnom tréningovom týždni. Tréner mi povedal, aby som išiel v takom tempe. Hlavným podujatím roka je pre mňa medzištátne päťstretnutie chodcov piatich krajín, ktoré sa uskutoční 29. septembra 2018 v Maďarsku. Tam by som chcel ísť tak, aby som mal radosť z chôdze, pretekania i umiestnenia. Potom, myslím si, budú mať pokoj na duši aj fanúšikovia atletickej chôdze. A teší ma, že práve www.priekopnik.sk venuje našej disciplíne, ale myslím si športu vôbec, pravidelný priestor.“

Aj jeho najväčší súperi Jakub Bátovský z ŠK Dukla Banská Bystrica, ale tiež Michal Duda a Filip Krestianko preukázali na trati dobrú pripravenosť. Škoda, že 700 metrov pred cieľom diskvalifikovali rozhodcovia Jakuba Bátovského, dovtedy idúceho na druhej pozícii. Nakoniec  poradie na ďalších dvoch miestach za Patrikom Nemčokom (jeho rok narodenia je 2003) bol tesné. Striebornú medailu získal časom 15:44,11 Michal Duda ( 2004), bronz si vybojoval  Filip Krestianko ( 2005).

Aj na ďalších dvoch miestach skončili pretekári ŠK BCF Dukla BB. Štvrtú pozíciu si vybojoval Richard Pastorek a 5. miesto obsadil Brook Simons. Šiesty skončil pretekár Juraj Mikita z ŠK Comenius pri IV. ZŠ Michalovce a 7. miesto obsadil Daniel Škodáček z CVČ Brezová pod Bradlom.

Jozef Mazár, foto: Ján Miškovič