Takto možno raz budú vyzerať cyklotrasy v Banskej Bystrici

Na včerajšej diskusii v priestoroch historickej radnice predstavilo vedenie mesta Banská Bystrica plán na vybudovanie šiestich cyklotrás do mestských častí s najväčším počtom obyvateľov a Banskobystričania mali možnosť vyjadriť svoj názor k ich plánovanej výstavbe.

„Nemáme predstavu, že by všetci obyvatelia začali zo dňa na deň používať bicykel. V každom prípade si ale myslíme, že kvalitná infraštruktúra pre pohyb na bicykli po meste je tým najlepším motivačným faktorom, ktorý presvedčí mnohých obyvateľov, aby začali pri presunoch po meste využívať bicykel pravidelne,“ hovorí Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy.

Šesť trás v celkovej dĺžke 27 kilometrov

Útvar hlavného architekta pripravil akési schémy, ktoré je možné pripomienkovať do konca júla 2015, následne budú relevantné pripomienky zapracované do návrhov a bude vyhlásené verejné obstarávanie na vypracovanie projektovej dokumentácie. Obyvatelia, ktorí sa nezúčastnili diskusie, sa s nimi môžu detailne zoznámiť vo foyer radnice alebo na stránkach mesta. Jedná sa o trasy Hušták – Senica, Námestie Slobody – Sásová, Hušták – Kráľová – Most Iliaš, Námestie Ľudovíta Štúra – Fončorda, Autobusová stanica – Šalková a Hušták – Podlavice. Posledná z nich má najbližšie k realizácii, keďže je už na ňu vydané platné územné rozhodnutie.

„Pokladali sme za dôležité, skôr ako sa pustíme do výstavby a realizácie cyklociest, naše plány prekonzultovať s vami a získať vašu dôveru. Nikdy sme neboli tak blízko k spojeniu všetkých najdôležitejších mestských častí bezpečnými cyklotrasami. Aj vďaka aktivistom v našom meste máme vypracovaný koncepčný materiál, ktorý ukazuje, kde v Banskej Bystrici treba cyklotrasy vybudovať,“ povedal na diskusii viceprimátor Jakub Gajdošík.

Výstavba z eurofondov?

Viceprimátor Jakub Gajdošík pripomenul fakt, že v Banskej Bystrici momentálne existuje jediná 150 metrov dlhá cyklotrasa, ktorá spája Europa SC so štadiónom na Štiavničkách. Na šesť trás v celkovej dĺžke 27 kilometrov chce vedenie mesta čerpať prostriedky z eurofondov. Umožňuje to aktuálne programovacie obdobie, ktoré podporuje rozvoj cyklodopravy v rámci mobility v mestách. Tomu ale bude predchádzať príprava projektovej dokumentácie, platné územné rozhodnutie a stavebné povolenie a prípadný proces vyvlastnenia súkromných pozemkov, keďže sa jedná o stavby vo verejnom záujme.

Celý proces je ešte len na začiatku a v najoptimickejších predstavách by sa reálna výstavba dala očakávať v budúcom roku za predpokladu, že mesto Banská Bystrica bude úspešným žiadateľom finančných prostriedkov z európskych fondov. Pokiaľ sa tak nestane, je nepravdepodobné, že sa v mestskom rozpočte nájde dostatok prostriedkov na financovanie týchto odvážnych plánov.

Svoje pripomienky môžete do konca júla 2015 písomne podať a vyplnený formulár odovzdať v Informačnom centre mesta alebo e-mailom na umr@banskabystrica.sk. Formulár nájdete tu.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

2 komentáre

  1. MUDr Vladimir Reptis

    Aj ked mam k cyklistike priaznivy vztah a sam som cyklista,nesuhlasim a som proti tomu aby cyklotrasa isla popred nase rodinne domy,kedze byvame na ulici „slepej“,bol by znacne naruseny klud a pokoj nasho byvania.Som za alternativu vybudovat tuto trasu z druhej strany potoka.Byvam na adrese: Rudlovska cesta 106. Dakujem za pochopenie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *