Tentokrát si to piloti vyšľapú

Piloti a fotografi, ktorí pracujú na leteckých, častokrát aj dychberúcich, záberoch celej našej krajiny, tento víkend vymenia lietajúce mašiny za turistické topánky.

Vďaka notorickému textu zo známej piesne “Na Kráľovej holi stojí strom zelený, vrch má naklonený ku Slovenskej zemi.”, pozná tento kopec s mohutným majákom a vysokou anténou vysielača takmer každý Slovák. Samotný výstup naň je zážitkom pre menších, väčších, horských kamzíkov i turisticky menej zdatných.

Koľkí turisti poznajú pilotov osobne? Ľudí, ktorí dennodenne lietali počas letnej sezóny v oblakoch a celé Nízke Tatry videli ako na dlani si ich tentokrát sami vyšľapú. Sedenie v železnom stroji a kochanie sa na okolitú krajinu pod nimi je komfort, ale či sa im to bude tak páčiť aj v turistických topánkach, to zistíme túto sobotu. Na námestí malebnej dedinky Šumiac sa o 9:00 hodine odštartuje už 3. ročník VKÚ výstup na Kráľovu hoľu.

Hovorí vydavateľ máp a letec Milan Paprčka:

„Túto akciu robíme pre turistov už tretím rokom a stále sa jej zúčastňuje viac a viac ľudí. Týmto opäť srdečne pozývam všetkých nadšencov turistiky vyšľapať na legendárnu Kráľovu hoľu v sobotu 12.9.“

Určite každý býva na poriadnej turistike hladný. Avšak zásoby si nemusí robiť nikto, pretože zamestnanci bývalého Vojenského kartografického ústavu Harmanec v spolupráci s Klubom slovenských turistov pripravia tú najlepšiu fazuľovicu na Horehroní a aby na túru len tak ľahko účastníci nezabudli, dostanú aj darček.

Trasou plnou prírodných zaujímavostí, znamenitých výhľadov na okolitú prírodu, tichým a pokojným miestom na úpätí hole – Krížovej cesty vybudovanej z miestnych balvanov a miest na zaslúžený odpočinok ako napr. na Horskej chate pod Kráľovou hoľou si toto miesto zamilujete ako po prvýkrát, tak aj pri desiatom výstupe.

Asi každý z nás pozná ten pocit, keď máte cieľ na dosah, už ho vidíte, ale v skutočnosti je stále ďaleko a máte pocit, že sa napokon od vás vzďaľuje. Možno ste to už pocítili na inej turistickej trase, ale cieľom tohto podujatia nie je zdolať vrch čo najrýchlejšie, ale čo najpríjemnešie. Budeme sa riadiť heslom: „Cesta je cieľ“.

Usporiadateľ podujatia VKÚ Harmanec pokračuje v dlhoročnej tradícii vyše 70 rokov tvorbou a aktualizáciou máp územia Slovenska.

Zdar turistike a vidíme sa v sobotu 12.9.2020 o 9:00 hod. Registrácia je bezplatná.

 

zdroj a foto: Andrea Farkašová, CBS spol, s.r.o.

 

 

 

 

 

 

Pozri tiež

Kynceľová: Vydanie 286 ručne maľovaných máp sa dostalo medzi slovenské rekordy

Vydavateľstvo CBS v Kynceľovej za 14 rokov svojej existencie zrealizovalo prípravu a vydanie 286 ručne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *