Tour de Volcano 2018

Už tradičný cyklistický sviatok v Banskej Bystrici opäť privíta širokú verejnosť prvú júlovú nedeľu.

7.ročník medzinárodného cyklistického maratónu Tour de Volcano so štartom a cieľom v Banskej Bystrici prechádzajúci Breznom, Poľanou, kopírujúci kráter najväčšieho vulkánu v strednej Európe cez Detvu späť do Banskej Bystrice, otvorí svoje brány 1. júla 2018. Podujatia pre verejnosť sa každoročne zúčastňuje okolo 300 pretekárov, pričom 135 kilometrov regiónom Banskej Bystrice v roku 2017 absolvovali pretekári až zo 7 krajín.

Najväčšou devízou maratónu je už tradične bezpečnosť, a to vďaka veľkému počtu sprievodných vozidiel, motoriek a regulovčíkov na trati, ktorým pomáhajú policajti. Unikátom podujatia je aj organizovaná kolóna sprievodných vozidiel doplnená neutrálnym mechanickým vozidlom. Účastníci tak môžu zažiť pocit profesionálnych cyklistov, ktorých sledujú v televízii. Veď kde inde okrem profesionálnych pretekov zažijete pocit, že vám po defekte mechanik z neutrálneho vozidla opraví defekt, roztlačí vás a tým urýchli a uľahčí návrat do pelotónu? Kto takúto mechanickú pomoc zažije, bude sa vedieť lepšie vcítiť do kože cyklistov na Tour de France, ktorá sa už tradične začína začiatkom júla ako Tour de Volcano.

Rovnako už tradične je v rámci pretekov vytvorená kategória pre retro bicykle – Eroica, v rámci ktorej cyklisti musia pretekať na bicykloch vyrobených pred rokom 1990, ktoré spĺňajú prísne technické parametre. V boji o celkové víťazstvo kariet miešať isto nebudú, ide však o čoraz viac obľúbenú formu účasti a prezentácie histórie cyklistiky na súčasných pretekoch.

V rokoch 2016 a 2017 organizátor CK Banská Bystrica zaradil v rámci dňa Tour de Volcano vložené preteky mužov a juniorov s medzinárodnou účasťou (4 krajiny), v rámci pretekov Slovenského pohára. Preteky sa stretli s veľkou odozvou a na štarte sa ocitla kompletná slovenská elitná špička, v r. 2016 vrátane olympionika Patrika Tybora, ktorý reprezentoval Slovensko v cestnej cyklistike na OH v Riu, ako aj náhradníka na OH Martina Haringa. V roku 2017 prestíž podujatia ešte viac narástla, na štarte figurovali pretekári ďalších zahraničných UCI (medzinárodná cyklistická únia) registrovaných tímov zo zahraničia. Podujatie tak ukazuje, že je možné prepojiť deň cyklistiky pre širokú verejnosť a pre cyklistických profesionálov v jeden deň. Preteky Tour de Volcano elite – pre profesionálne tímy s najlepšími slovenskými a zahraničnými pretekármi sa konajú na tej istej trati, ako o desať minút neskôr štartujúce masy hobby cyklistov. Takto Tour de Volcano dokáže prepojiť a porovnať najširšie masy cyklistiky vo všetkých úrovniach na jedinom podujatí tohto druhu na Slovensku.

Základné informácie:

Kedy? 1. júla 2018, slávnostný štart o 11.00 h

Kde? Banská Bystrica

Dĺžka trate: 135 km

Trať: Trať pretekov povedie cez Podbrezovú do Brezna, odtiaľ cez Čierny Balog a Tlstý Vrch, kde bude umiestnená prvá horská prémia, Lom nad Rimavicou do Hriňovej. Z Hriňovej pretekári a ich sprievod vystúpajú na už ikonickú horskú prémiu Raticov vrch. Potom trasa pretekov pôjde cez Detvu, Očovú, Zolnú, Čerín až na posledné stúpanie nad obcou Horná Mičiná, ktoré je síce veľmi krátke, ale prudké a v tejto fáze pretekov už aj „bolestivé“. Po vystúpaní na posledný vrchol bude už pretekárov čakať len zjazd do obce Môlča. Posledným zaujímavým úsekom nachádzajúcim sa tesne pred cieľom je nespevnený úsek alebo tzv. bystrické Strade Bianche.

Doterajší víťazi:

2012 Gábor Fejes (Maď.) Team Bátorfi AKTK (3h23min) (víťazný čas)

2013 Marek Čanecký (SR) BMC Amplatz (3h25min)

2014 Gábor Fejes (Maď.) Team Bátorfi AKTK (3h30min)

2015 Martin Haring (SR) CK Banská Bystrica (3h37min)

2016 Lubomír Petruš (ČR) Premium Ethicsport (3h28min)

2017 Ján HALIK Norwit-CykloMAX Poprad (3h34min)

Zdroj a foto: CK BB, Malachovsky

Pozri tiež

Foto: Tour de Volcano – Prvé víťazstvo medzi mužmi na medzinárodnom podujatí získal Bellan

Zatiaľ čo šestica Dukly na čele s Tyborom zarezávala na UCI pretekoch Okolo Maďarska (2.2), pätica …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *