Tradičný jarmok v Žiari nad Hronom v plnom prúde

Počas tradičného Žiarskeho jarmoku, ktorý sa koná v uliciach mesta dnes a v sobotu (8.10.) platia dopravné obmedzenia. Pre cestnú dopravu je uzatvorené Svätokrížske námestie, ulice Hviezdoslavova, Štefana Moysesa (od križovatky s Ul. Alexandra Dubčeka po križovatkou s Ul. Andreja Kmeťa) a Ul. Andreja Kmeťa.

Obmedzenia platia aj pre hromadnú dopravu (MHD). Zastávky Svätokrížske námestie, Hviezdoslavova ulica, Ulica A. Kmeťa a Ulica Dukelských hrdinov nebudú obsluhované.

Tradičný jarmok sa organizuje od začiatku 90. rokov v jesennom termíne. Nadväzujem na tradičné svätokrížske jarmoky, ktoré sa vo Svätom Kríži  konali od 14. storočia. Práve vďaka nim sa vo Svätom kríži vyformovalo aj špeciálne doplnkové zamestnanie, prevažne pre ženy – hurkárstvo a pečienkárstvo. Ženy chodili tieto výrobky predávať po celom Slovensku a v 19. a v prvej polovici 20. storočia boli veľmi známe.

Obľúbený jarmok ponúka návštevníkom tradičný jarmočný sortiment, domáce výrobky a špeciality, ručne vyrábané výrobky, občerstvenie a pripravený je aj kultúrny program. Po tretí raz bude súčasťou jarmoku Žiarsky festival vína.

ek, foto: redakčné

Pozri tiež

363. Radvanský jarmok sa uskutoční v dňoch 11. až 13. septembra

Jarmok všetkých jarmokov bude tento rok komornejší a iný, na aký boli obyvatelia mesta doposiaľ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *