Na snímke trio zahraničných chodeckých rozhodcov v indickom Rančí (zľava): Martin Škarba, Frederic Bianchi a Stefan Alexandru. Foto: INDIAN EXPRESS

TRIO INDICKÝCH CHODCOV SA MÔŽE NA TOKIJSKÚ OLYMPIÁDU TEŠIŤ AJ VĎAKA SLOVÁKOVI M. ŠKARBOVI

Ako traja zahraniční rozhodcovia riskovali zdravie, aby pomohli indickým chodcom kvalifikovať sa na olympijské hry – tak znie titulok v športovej sekcii indického denníka Indian Express. Jeden z troch hrdinov textu novinára Andrewa Amsana je i slovenský medzinárodný chodecký arbiter Martin Škarba, v minulosti popredný chodec v mládežníckych kategóriách. Aj vďaka nemu sa trom chodcom z Indie podarilo v závere minulého týždňa kvalifikovať sa na OH 2021 v Tokiu.

Na národnom šampionáte v Rančí zlepšili víťazi Sandeep Kumar (1:20:16) a Priyanka Goswamiová (1:28:45) indické rekordy na 20 km a prísny olympijský limit na mužskej dvadsiatke splnil aj druhý v cieli Rahul Kumar (1:20:26). Nebyť však tria zahraničných rozhodcov, ktorí aj v súčasnej zložitej pandemickej situácie merali cestu do Indie, tamojší chodci by na tokijské miestenky museli zabudnúť. Za olympijskú istotu môžu Indovia ďakovať trom odvážnym mužom, Švajčiarovi Fredericovi Bianchimu, Rumunovi Stefanovi Alexandruovi a – Slovákovi Martinovi Škarbovi.

„Oslovili sme mnohých zahraničných rozhodcov, ale odmietli pre rôzne reštrikcie týkajúce sa ochorenia Covid-19. Mali sme hlavu v smútku, lebo na uznanie limitov sme potrebovali mať k dispozícii troch medzinárodných rozhodcov z troch rôznych krajín. Ak by sme túto požiadavku Svetovej atletiky nesplnili, časy našich chodcov, nech by boli akékoľvek kvalitné, by sa do olympijskej kvalifikácie nepočítali,“

 vysvetľoval v denníku Indian Express Adille Sumariwalla, prezident Indickej atletickej federácie (AFI)

Dlho to vyzeralo tak, že indický chodecký šampionát v Rančí bude napokon bez medzinárodných rozhodcov. Keď však Indovia oslovili Banskobystričana Martina Škarbu, situácia sa otočila. Nielenže súhlasil s cestou, ale pomohol zohnať aj ďalších dvoch potrebných arbitrov.

„Deväťdesiat percent oslovených to odmietlo pre Covid-19, ale nevzdával som sa a hľadal som ďalej. Nechcel som, aby Indovia prišli o šancu kvalifikovať sa na olympiádu,“

citoval Indian Express Martina Škarbu. Ten napokon presvedčil Frederica Bianchho, ktorý bude na OH 2021 šéfovať chodeckému rozhodcovskému zboru, a skúseného Stefana Alexandrua.

Po dobrodružnej ceste všetci traja dorazili šťastne do Ranči a odrozhodovali preteky, na ktorých dvaja Indovia a jedna Indka splnila tokijský limit.

zdroj: SAZ, FOTO: INDIAN EXPRESS

Pozri tiež

Inscenácie Divadlo Štúdio tanca v marci exkluzívne na portáli navstevnik.online

Banskobystrické divadlo venujúce sa už viac ako 22 rokov súčasnému tancu sa s radosťou zapája …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *