TU Zvolen bude mať parkovisko, ktorého časť bude recyklovateľná

Technická univerzita (TU) vo Zvolene bude mať čo nevidieť nové parkoviská. Od augusta totiž realizuje vlastný projekt Komunikácie a parkoviská v areáli Technickej univerzity vo Zvolene v hodnote 445.560 eur s DPH.

Ako uviedla hovorkyňa TU Kamila Gallová, projekt rieši havarijný stav príjazdových komunikácií a odstránenie parkovania na zelených plochách.

„Univerzita ako člen Národnej recyklačnej agentúry Slovensko, sa snažila pri stavbe parkoviska využiť inovácie a zároveň vyprodukovať nulový odpad. Projekt bol dlhodobo pripravovaný a boli doň zakomponované požiadavky zainteresovaných inštitúcií, najmä z pohľadu ekológie,“ uviedla.

Časť parkoviska má v sebe zabudované retenčné prvky pre zrážkové vody, je nenáročné na údržbu a je opätovne recyklovateľné po dobe používania. Parkovisko je totiž vybudované z materiálov z recyklovaných odpadov.

Projektom sa skvalitnia príjazdové komunikácie a parkovacie miesta v celom areáli. Zabudovaním zariadení na odlučovanie ropných látok sa odstránia možnosti kontaminácie pôdy a vody, čím sa TU stáva lídrom pre uplatňovanie environmentálnych služieb v praxi.

Projekt je financovaný z vlastných zdrojov univerzity a z účelových kapitálových výdavkov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, pričom rozhodujúci podiel predstavujú vlastné zdroje. Projekt by mal byť ukončený do konca októbra.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Univerzita predáva internát na Záhonku vo Zvolene

 Technická univerzita (TU) vo Zvolene predáva jeden z troch internátov. Študentský domov Záhonok na sídlisku …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *