Unikátna pamiatka, pôvodný mangeľ na konský pohon, sa dočkal obnovy

V Brezne Horehronské múzeum spravuje národnú kultúrnu pamiatku – mangeľ na konský pohon – technické zariadenie z prvej polovice 19. storočia, ktoré slúžilo na úpravu tkanín. Kraj do obnovy tohto unikátneho zariadenia, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku, investuje takmer 40 tisíc eur.

Horehronské múzeum v Brezne, ktoré patrí pod Banskobystrický samosprávny kraj, obnovuje unikátnu pamiatku – mangeľ na konský pohon. 

Mangeľ, ktorý slúžil na konečnú úpravu tkanín je súčasťou roľnícko – remeselníckej usadlosti v Brezne. Je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorej zápis do ÚZPF iniciovalo Horehronské múzeum v Brezne. 

„Na prvý pohľad ničím zaujímavý objekt je reprezentantom uličnej zástavby, spôsobu bývania Brezňanov a zostal štruktúre a členení tak,  ako ho využívala rodina, ktorá sa okrem hospodárenia sa venovala aj remeslu. Dom pochádza pravdepodobne z roku 1763 a dodnes sa v ňom zachovali pôvodné prvky, medziiným  aj unikátna pamiatka, jediná svojho druhu nielen v našom regióne, ale na Slovensku,“

povedala Ivica Krištofová z Horehronského múzea.  

„V celom kraji máme veľa pamiatok, ktoré v prvom rade hovoria veľa o pôvodných tradíciách, o tom, ako naši predkovia žili, ako boli podnikaví a vynaliezaví. Veľmi rád som sa dozvedel históriu tohto unikátneho domu a verím, že rovnako ako mňa pritiahne aj návštevníkov nášho múzea,“

povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. 

Súčasťou objektu je mangľovňa s najväčšou „žehličkou“ na Slovensku – dreveným mangľom na konský pohon, používaným na konečnú úpravu tkanín. Výnimočným ho robí ani nie tak veľkosť (vaňa o rozmeroch 8 x 1 x 1 m naložená kamením váži cca 8 ton) ale skôr fakt, že stojí na pôvodnom mieste  a dodnes sa zachovala jeho funkčnosť. Predpokladalo sa, že mangeľ postavili v 1. pol 19. storočia, dendrochronologický posudok upresnil vek dubového dreva použitého na výrobu valcovacej dosky na rok 1828. Všetky časti zariadenia sú zachované, posledné výmeny drevených prvkov a ozubených kolies realizoval v medzivojnovom období mangliar Vojtech Roštár, syn pôvodného majiteľa Jána Roštára, ktorý prevádzkoval v dome do roku 1920 aj modrotlačovú dielňu.  

Na pamiatkovú obnovu zariadenia mangľa vyčlenil Banskobystrický samosprávny kraj 37 146 eur.  

Technické zariadenie z prvej polovice 19. storočia je vytvorené prevažne z dreva ihličnatých stromov (červený smrek, buk, jedľa, smrek) sčasti z kovu a kameňa. Truhla s trámovou konštrukciou má 14 metrov, samotný hnací mechanizmus 8 metrov.

„Pri reštaurovaní bolo potrebné mangeľ rozobrať, očistiť drevené a kovové časti, vymeniť poškodené prvky a zakonzervovať zachované časti. táto technická pamiatka je jednou z mála, ktorá sa zachovala na pôvodnom mieste,“

vysvetlil reštaurátor Tibor Kováč. Práce majú byť ukončené do konca októbra 2019.

TS Banskobystrický samosprávny kraj,  Marcela Glevická, foto ilustr.

Pozri tiež

Poklady z hlbín Zeme opäť vystavia na obdiv širokej verejnosti

Populárna výstava vzácnych kameňov, minerálov a hornín z hlbín našej Zeme sa bude konať v dňoch 15.-16. novembra …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *