UNIKÁTNA ROBOTICKÁ OPERÁCIA

Rakovina močového mechúra je život ohrozujúce ochorenie. Jednou z možností liečby je chirurgické odstránenie postihnutého orgánu. Pacient je však po takomto zákroku odkázaný na umelý vývod moču z dutiny brušnej, čo je pre pacienta nepríjemné a nepohodlné. Jeho každodenný život už nikdy nie je taký ako pred zákrokom.

Tím banskobystrických urológov po prvý krát na Slovensku dokázal pacientovi po odstránení mechúr nahradiť. S pomocou robotického chirurgického systému mu ho vytvorili z niekoľko centimetrového kusu jeho vlastného tenkého čreva. Vymodelovaný mechúr na záver napojili na močovody a močovú rúru.

„Je to najzložitejší zákrok aký sa v urológii robí. Za použitia robotickej chirurgickej technológie je pre pacienta šetrný. Cely zákrok sa uskutoční bez toho, aby sme pacientovi otvorili brucho.“ vysvetľuje postup MUDr. Jozef Babeľa z Urologickej kliniky.

Pomocou štyroch vpichov zavedú ramená robota s nástrojmi do dutiny brušnej a operatér ich ovláda na ovládacej konzole, kde sleduje operačné pole v 3D zobrazení.

Na priebeh prvého zákroku dohliadal renomovaný európsky urológ Profesor Dr. Med. Stefan Siemer z univerzitnej nemocnice v Homburgu v Nemecku, ktorý uskutočnil stovky podobných zákrokov.

„Tento tím je skvele vyškolení a má množstvo skúseností, ja im dávam už len drobné rady a tipy. Operácia trvá niekoľko hodín, ale ten výsledok  je pre pacienta skvelý.“ priblížil profesor.

Robotický chirurgický systém má FNsP FDR od roku 2011 a uskutočnili na ňom viac ako 1100 zákrokov. Používajú ho pri chirurgickej liečbe niektorých onkologických ochorení v urológii a gynekológii, chirurgii a najnovšie aj v krčnom lekárstve.

TS: Ružena Maťašeje

Pozri tiež

Kratšie čakanie, nové služby a vynovené priestory v FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica  otvorila v pondelok 11. marca 2019 po týždňovej prestávke zrekonštruované …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *